Trenuri suplimentare pentru vacanţa de 1 Mai

CFR introduce mai multe trenuri suplimentare către litoral în perioada mini-vacanţei de 1 Mai, pentru că societatea estimează o creştere a traficului datorită vremii frumoase.
Romania TV
24 apr. 2012, 10:40
Trenuri suplimentare pentru vacanţa de 1 Mai

Mai multe trenuri vor circula suplimentar, iar altele își vor prelungi traseul până la sau de la Mangalia, în perioada 27 aprilie – 2 mai, pentru adaptarea capacităţii de transport la traficul de călători estimat cu prilejul zilei de 1 Mai, anunţă CFR Călători.

Astfel, în zilele de 26 și 27 aprilie (joi și vineri), va circula suplimentar trenul Regio 13032 (Constanța – București Nord).

În perioada 27 aprilie – 2 mai (de vineri până marți), trenul IR 12985 va circula de la București Nord până la Mangalia, iar IR 12984, pe ruta Mangalia – București Nord.

În zilele de 27 și 28 aprilie, (vineri și sâmbătă), va circula suplimentar trenul Regio 13031 (București Nord – Mangalia)

În 28 și 29 aprilie (sâmbătă și duminică), IC 583 va circula în relația București Nord-Constanța, iar IC 582, în relația Constanța – București Nord.

În zilele de 30 aprilie și 1 mai (luni și marți), vor circula suplimentar IR 1859 (Iași – Vatra Dornei Băi Hc) şi IR 1858 (Vatra Dornei Băi Hc – Iași).

În zilele de 1 si 2 mai (marți și miercuri), trenul regio 13032 va merge în relația Mangalia – București Nord, iar în zilele de 2 și 3 mai (miercuri și joi), va circula suplimentar trenul Regio 13031 (București Nord – Constanţa).

Trenurile care își vor prelungi circulația până la/de la Mangalia sunt IR 1583, IR 1582 Brașov – București – Constanța și retur, IR 1681 și IR 1682 București Nord – Constanța și retur.

Potrivit CFR Călători, tot în perioada 27 aprilie – 2 mai 2011, vor fi suplimentate cu vagoane trenurile cele mai solicitate, pe cele mai importante relaţii, cu plecări din sau către Bucureşti Nord.

Totodată, vor fi anulate, în zilele libere, unele trenuri Regio de navetă, care vor fi afișate în staţiile de plecare/sosire.

Guvernul a adoptat, în şedinţa de marţi, hotărârea prin care ziua de luni 30 aprilie 2012 este declarată zi nelucrătoare în sectorul public, astfel încât să fie asigurate mai multe zile libere cu ocazia Sărbătorii de 1 Mai.

Într-un comunicat transmis de Guvern se arată că ziua liberă stabilită pentru 30 aprilie va fi recuperată în data de 5 mai 2012.

„Astfel, angajaţii din sectorul bugetar nu vor lucra în zilele de 28,29, 30 aprilie şi 1 mai, decizia Guvernului având rolul de a cumula timpul liber din această perioadă”, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Momentul în care un balon cu aer cald lovește o clădire și apoi se prăbușește în centrul orașului. Totul a fost fost filmat 
Fanatik.ro
Cum au ajuns investitori cu afaceri în Rusia în contractul de un miliard de euro pentru blindatele Armatei Române. Explicațiile Otokar, în exclusivitate pentru FANATIK
Capital.ro
Decizia luată de familia lui Călin Georgescu. Soția sa, Cristela, a răbufnit: Au cerut să-l lichideze
Playtech.ro
Ce faci în București în weekendul 13-15 martie 2026. Concerte, festival, expoziții și idei pentru trei zile pline în oraș
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri” din vest, la jumătate. Finalizarea ei în 2026 devine tot mai incertă
wowbiz.ro
Accident mortal pe DN6, în Giurgiu! Momentul impactului dintre cele două autoturisme. Ce s-a văzut pe camera de bord
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Gabriela Ciobanu, purtătoarea de cuvânt a IPJ Bacău
iamsport.ro
Bombă! La ce echipă va merge Mirel Rădoi din vară, după FCSB. Este în primăvara europeană: 'Am o informație'
MediaFlux
Trump l-a sunat de urgență pe Putin. Președintele Rusiei are soluția pentru războiul din Iran
stirilekanald.ro
Bărbatul înjunghiat de vecin, în Crevedia, a murit: A făcut...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj