Tribunalul Bucureşti a respins contestaţia lui Gheorghe Funar la decizia BEC

Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins vineri contestaţia PRM - aripa Gheorghe Funar, la decizia prin care Biroul Electoral Central (BEC) a respins candidatura sa la europarlamentare.
Romania TV
04 apr. 2014, 19:45
Tribunalul Bucureşti a respins contestaţia lui Gheorghe Funar la decizia BEC

Decizia instanţei nu este însă definitivă.

La tribunal a fost depusă o contestaţie şi din partea PRM – aripa Corneliu Vadim Tudor, însă judecarea acesteia a fost amânată pentru sâmbătă.

BEC a respins cererea de înregistrare a candidaturilor PRM depusă prin Gheorghe Funar observând că potrivit menţiunilor din Registrul Partidelor Politice valabile pe 26 martie preşedintele PRM e Corneliu Vadim Tudor.

BEC a avut în vedere prevederi din Legea nr. 33/2007 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru Parlamentul European potrivit cărora listele de candidaţi se semnează de conducerea partidului politic, organizaţiei cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, a alianţei politice sau electorale ori de persoanele împuternicite în mod expres pentru a le semna.

Pe 15 iunie 2013, un Consiliu Extraordinar al PRM, reunit la Bucureşti, a decis demiterea întregii conduceri a partidului şi convocarea unui congres extraordinar.

La acel consiliu au fost numite noi foruri de conducere, interimare, mai puţin preşedintele interimar, preşedintele executiv şi secretarul general. Totodată, Dumitru Badea (PRM Neamţ), Gheorghe Funar (PRM Cluj) şi Ioan Bîldea (PRM Bucureşti) au fost desemnaţi să se ocupe de coordonarea şi pregătirea Congresului Naţional al PRM, din 27 iulie 2013 de la Alba Iulia.

Congresul de la Alba Iulia, la care au participat în jur de 700 de delegaţi, a hotărât excluderea din partid a lui Corneliu Vadim Tudor şi alegerea lui Gheorghe Funar în funcţia de preşedinte.

Corneliu Vadim Tudor a atacat în instanţă hotărârea Congresului de la Alba Iulia şi a avut câştig de cauză, astfel încât el a rămas preşedinte al PRM.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?