Tribunalul Bucureşti: Corneliu Vadim Tudor nu poate candida la europarlamentare

Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins duminică, ca neîntemeiată, contestaţia depusă de Corneliu Vadim Tudor din partea PRM, la decizia prin care Biroul Electoral Central (BEC) a respins candidatura sa la europarlamentare.
Romania TV
06 apr. 2014, 17:54
Tribunalul Bucureşti: Corneliu Vadim Tudor nu poate candida la europarlamentare

În consecinţă, Corneliu Vadim Tudor nu poate candida la alegerile europarlamentare, însă decizia instanţei nu este definitivă, iar recursul se va judeca la Curtea de Apel Bucureşti.

Candidaturile propuse de PRM sub semnătura preşedintelui acestui partid, Corneliu Vadim Tudor, au fost respinse de Biroul Electoral Central (BEC) pe motiv că nu au numărul minim de semnături de susţinere valabile.

„Luând în considerare faptul că 28.797 de semnături de susţinere a listei de candidaturi propuse de PRM sub semnătura preşedintelui acestui partid, Corneliu Vadim Tudor, sunt afectate de vicii de formă şi fond, numărul de semnături de susţinere valabile fiind 196.104, sub numărul minim prevăzut de lege (…) BEC respinge candidaturile”, relevă motivarea deciziei BEC.

Potrivit acesteia, printre neregulile depistate în urma verificării listelor de susţinători se numără lipsa numelui şi prenumelui persoanei care a întocmit lista de susţinători, dar şi a datelor de identificare a declarantului, absenţa semnăturii susţinătorului, a datei naşterii acestuia, lipsa seriei sau a numărului actului de identitate al susţinătorului şi prezenţa în listele de susţinători a 57 de persoane care nu au împlinit 18 ani.

BEC a constatat mai multe „neregularităţi” în unele dosare de candidaturi depuse de PRM. Majoritatea neregulilor vizează că faptul că unii candidaţi nu au precizat dacă au avut sau nu calitatea de lucrător sau colaborator al securităţii.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
O afaceristă româncă din Dubai explică lecția dată de arabi după ce Emiratele au fost atacate de Iran: „Nu avem buncăre aici”. Aeroporturile din Dubai se redeschid
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
Ce poți face dacă ai rămas blocat în Dubai: cum îți recuperezi banii pentru hotel și masă
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Florin Prunea a recunoscut motivele separării de soția lui. Secretul din spatele divorțului
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj