Tribunalul Bucureşti: Dan Diaconescu poate candida la alegerile europarlamentare

Judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au respins contestaţia depusă împotriva candidaturii lui Dan Diaconescu la europarlamentare. Magistraţii au decis că Diaconescu poate candioda pentru că a îndeplinit toate procedurile prealabile necesare. Decizia Tribunalului Bucureşti nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel.
Filip Stan
11 apr. 2014, 10:28
Tribunalul Bucureşti: Dan Diaconescu poate candida la alegerile europarlamentare

Jurnalistul Emil Simionescu a depus la Tribunalul Bucureşti o contestaţie în legătură cu candidatura la alegerile europarlamentare a fondatorului PPDD, Dan Diaconescu. Simionescu susţine că documentele necesare în dosarul de candidatură au fost semnate în alb de către Diaconescu şi apoi completat de una dintre angajatele PPDD.

Emil Simionescu susţine că cea care a completat actele necesare a fost Daniela Alice Gheorghiu, contabil al PPDD, lucru ce ar putea fi demonstrat printr-o analiză grafologică. „Toate actele – declaraţia de avere, declaraţia de interese, declaraţia de acceptare a candidaturii şi declaraţia de necolaborare cu Securitatea, au fost semnate în alb de către Dan Diaconescu atunci când se afla în Italia”, a declarat Simionescu.

Deputatul Daniel Fenechiu, avocat al lui Dan Diaconescu, a afirmat că acuzaţiile sunt lipsite de fundament, actele depuse de Diaconescu respectând legislaţia în vigoare. „Ni se povestesc nişte SF-uri produse de un cetăţean ce-şi doreşte notorietate. Oricine poate fabula pe această temă (…) Nu avem de-a face decât cu nişte fabulaţii”, a replicat Fenechiu.

Biroul Electoral Central a acceptat deja lista PPDD depusă la alegerile europarlamentare, listă deschisă de către Dan Diaconescu, Simona Man şi Diana Voiculescu.

 

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
Cum arată noua iubită a lui Florin Prunea. Fostul portar încă nu și-a anunțat divorțul de femeia cu care a fost căsătorit 30 de ani
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Românii care usucă hainele pe casa scării la bloc riscă amendă. Ce prevede regulamentul și cât este sancțiunea
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Interviu cu Cristi Bobar: ”Vă spun un secret despre Chivu!”. Ce nu observă lumea la Dinamo și cum s-a ajuns în Liga 2 la ”cel mai greu campionat din ultimii ani”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume