Tribunalul din Oslo a ordonat o nouă expertiză psihiatrică a lui Breivik

Tribunalul din Oslo a ordonat o nouă expertiză psihiatrică a lui Anders Behring Breivik. Extremistul norvegian a fost declarat iresponsabil din punct de vedere penal, conform primei expertize.
Romania TV
13 ian. 2012, 15:47
Tribunalul din Oslo a ordonat o nouă expertiză psihiatrică a lui Breivik

Doi noi experţi urmează să se pronunţe în legătură cu sănătatea mentală a lui Breivik.

La sfârşitul lunii noiembrie, primele expertize realizate de tribunalul din Oslo concluzionau că Breivik suferă de „schizofrenie paranoidă”, deci este iresponsabil din punct de vedere penal. Dacă aceste concluzii vor fi confirmate, el va fi pasibil de internarea într-o secţie de psihiatrie.

Primul raport a fost aspru criticat în Norvegia, mai ales în contextul în care Behring Breivik pregătise cu minuţiozitate atacurile. 77 de oameni au fost ucişi în luna iunie a anului trecut de către extremistul norvegian.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Contract de întreţinere pentru a rămâne cu o casă sau apartament. De ce să păstrezi toate bonurile şi chitanţele
Adevarul
Ce a făcut o femeie căreia nu i s-a acordat prioritatea pe trecerea de pietoni. Promptitudinea răspunsului a uimit pe toată lumea
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Preotul Ioan Andrioaie s-a stins după o viață de poveste! Întreaga comunitate este îndoliată
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Vești proaste pentru toţi românii! BNR confirmă dezastrul
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică