Tribunalul Iaşi a suspendat alegerile de la Universitatea „Cuza” la solicitarea Ligii Studenţilor

Liga Studenţilor din Universitatea „Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi (LS IAŞI) a câştigat astăzi în instanţă suspendarea alegerilor pentru toate structurile de conducere ale Universităţii, devenind prima şi singura organizaţie studenţească din România care a obţinut un astfel de rezultat.
Filip Stan
13 ian. 2016, 18:44
Tribunalul Iaşi a suspendat alegerile de la Universitatea

În urma neregulilor sesizate, Liga Studenţilor (LS IAŞI) a înaintat în data de 21.12.2015 o cerere către Tribunalul Iaşi de suspendare a Metodologiei de organizare a alegerilor pentru structurile şi funcţiile de conducere academică din Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

În acelaşi timp, în aceste zile, în urma depunerii unui memoriu de către LS IAŞI, Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice a solicitat instituţiei să elimine criteriile discriminatorii impuse studenţilor pentru participarea la alegeri.

Printre neregulile constatate se numără introducerea condiţiei ca reprezentanţii studenţilor să fie integralişti şi să aibă cel puţin media 8 (opt), contrar prevederilor Legii Educaţiei Naţionale şi Statutului Studentului, lipsa de transparenţă în procesul de organizare al alegerilor pentru desemnarea reprezentanţilor studenţilor în structurile de conducere, precum şi organizarea alegerilor în perioada sesiunii şi a vacanţei, când studenţii nu pot vota, deşi aceştia sunt reprezentanţi în proporţie de 25% în structurile decizionale şi de conducere.

Tribunalul s-a pronunţat astăzi, hotărând suspendarea întregii metodologii de alegeri. Practic, au fost suspendate alegerile pentru funcţiile de rector al universităţii şi decani ai facultăţilor, precum şi pentru reprezentanţii în senatul universității, consiliile facultăţilor, consiliile departamentelor şi consiliile şcolii doctorale. Universitatea are drept de recurs în 5 zile de la comunicarea hotărârii.

„Salutăm decizia instanţei şi considerăm că este un rezultat foarte important pentru studenţi, care vizează viitorul întregii Universităţi, dar şi pentru Mişcarea Studenţească din România. Legea Educaţiei Naţionale este mai presus decât orice hotărâre luată de vreo sturctură de conducere a unei instituţii de învăţământ superior, autonomia universitară fiind limitată de respectarea cu stricteţe a legislaţiei în vigoare. Mulţumim Ministerului Educaţiei pentru sprijinul pe care ni l-au acordat în rezolvarea acestei probleme. Mai sunt şi alte nereguli în cadrul instituţiei, prin care se încalcă drepturile studenţilor, pentru care vom lupta până la capăt pe toate căile legale”, a declarat Silvian-Emanuel Man, preşedinte Liga Studenţilor (LS IAŞI).

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Dan Șucu, comunicat dur la o zi după ce Stanciu a ratat penalty în minutul 90+9: „Genoa nu va permite niciodată asta!”
Capital.ro
Obligație pentru asociațiile de proprietari. Anunț de la Primărie: Oferim gratuit material antiderapant. Deszăpezirea intră în responsabilitatea lor
Playtech.ro
Ce trebuie să faci iarna pentru ca magnolia să fie plină de flori primăvara
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Legenda Stelei îi DISTRUGE pe Dobrin și pe Balaci: 'Au jucat fotbal 3 ani și au dispărut! Ilie nu a fost băiat serios, pe Gicu nu puteai să contezi, să mergi la luptă cu el'
MediaFlux
Un important lider UE rupe rândurile. Vrea să reia relația cu Putin și cu Rusia
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend