Trump afirmă că instalațiile nucleare ale Iranului sunt „distruse complet și total” după atacul american. Israelul a ridicat nivelul de alertă

Preşedintele SUA a descris atacurile ca fiind „o operațiune militară spectaculoasă”, fără a intra în detalii despre atacul în sine.
Filip Stan
22 iun. 2025, 06:54
Trump afirmă că instalațiile nucleare ale Iranului sunt „distruse complet și total” după atacul american. Israelul a ridicat nivelul de alertă

„Iranul, agresorul din Orientul Mijlociu, trebuie să facă pace acum”, a spus Donald Trump. „Dacă nu o va face, atacurile viitoare vor fi mult mai puternice și mult mai ușor de realizat”.

El a adăugat: „Fie va fi pace, fie va fi o tragedie pentru Iran mult mai mare decât cea pe care am văzut-o în ultimele opt zile. Nu uitați, mai sunt încă multe ținte rămase”.

De asemenea, și premierul israelian Netanyahu a reacționat în urma atacurilor. Acesta a precizat că „decizia curajoasă” a lui Trump de a viza cele trei instalații nucleare „va schimba istoria”.

„America a făcut ceea ce nicio altă țară de pe pământ nu a putut face”, afirmă el.„Istoria va consemna că președintele Trump a acționat pentru a priva cel mai periculos regim din lume de cele mai periculoase arme din lume.

VIDEO SUA au bombardat instalaţiile nucleare din Iran. Donald Trump ameninţă: Orice represalii vor fi întâmpinate cu o „forţă mult mai mare”

În cursul nopții de sâmbătă spre duminică, Donald Trump, președintele Statelor Unite ale Americii a anunțat intr-o postare pe Truth Social că SUA au finalizat un atac „foarte reușit” asupra a trei instalații nucleare din Iran.

 

Un oficial al Departamentului Apărării a declarat că bombardiere americane B-2 au fost utilizate în atacul asupra instalației nucleare subterane de la Fordo. Aceste aeronave pot transporta bombe de tip „bunker-buster”, fiecare cântărind până la aproximativ 13,6 tone, concepute pentru a străpunge fortificații subterane.

Potrivit sursei, în total ar fi fost folosite aproximativ 30 de tone de explozibil în cadrul operațiunii. Deocamdată, nu este confirmat dacă și alte tipuri de avioane de luptă americane au participat la atac.

Israelul ridică nivelul de alertă

Armata israeliană a ridicat nivelul de alertă în toată țara în urma atacurilor SUA asupra Iranului.

În toate zonele țării sunt permise doar deplasările esențiale. Școlile și locurile de muncă vor fi închise, cu excepția „sectoarelor esențiale”.

Iranul refuză să-şi suspende activităţile nucleare şi ameninţă Israelul cu o „rispostă devastatoare”

Trump spune că Iranul va fi „lovit din nou” dacă nu face pace imediat

Donald Trump a amenințat cu noi atacuri asupra Iranului dacă acesta nu acceptă să facă pace imediat cu Israelul.

Într-un scurt interviu telefonic acordat agenției de știri Reuters, Trump a declarat că atacurile SUA asupra instalațiilor nucleare iraniene au fost un „succes extraordinar”.

„Ar trebui să facă pace imediat. Ar trebui să se oprească imediat. Altfel, vor fi loviți din nou.”

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Care este, de fapt, legătura dintre glanda tiroidă și cafea. Experții farmaciei Catena fac aceste recomandări
Capital.ro
Marea actriță a plecat dintre noi. A murit o legendă: Ne va fi dor de tine!
Playtech.ro
ANAF verifică veniturile obținute din străinătate. Ce trebuie să faci dacă lucrezi cu platforme internaționale
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Guvernul Bolojan: 16 ministere și 3 vicepremieri. Ce spun analiștii despre justificarea unui Guvern „extins"
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Vine haosul termic în România. Temperaturi de foc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
Cazul elevului din Constanța care a UITAT să se prezinte la ultima probă de BAC. Luase 7.80 la română și 8.30 la matematică, dar a picat Bacalaureatul
Playsport.ro
Aur vizibil cu ochiul liber într-un zăcământ uriaș descoperit în adâncuri. La tona de rocă sunt până la...
Capital.ro
Ilegal în curte fără autorizație. Vecinii te vor reclama. Proprietarii de case trebuie să depună cerere la Primărie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
"Ori va fi pace, ori va fi o tragedie" - Statele Unite au atacat Iranul. Primele declarații ale lui Trump: "Felicitări marilor noștri războinici americani" - Iranienii ripostează: "Acum e rândul nostru"
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum își răcoresc spaniolii casele, fără aer condiționat