Trump vrea să declare urgenţă naţională. Sunt şi migranţi ROMÂNI la frontiera SUA – Mexic

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că va recurge la prerogative speciale de urgenţă pentru a ocoli votul Congresului, care refuză să aprobe fondurile cerute de şeful statului pentru construirea unui zid împotriva imigraţiei ilegale la frontiera cu Mexicul, relatează vineri Reuters.
Iulian Tudor
11 ian. 2019, 11:40
Trump vrea să declare urgenţă naţională. Sunt şi migranţi ROMÂNI la frontiera SUA - Mexic

Trump a lansat acest avertisment joi în cursul unei vizite în oraşul texan McAllen, la graniţa dintre SUA şi Mexic, sub ochii vigilenţi ai ofiţerilor de frontieră americani, veniţi la lucru deşi nu mai sunt plătiţi din cauza blocajului guvernamental creat de disputa dintre preşedinte şi Congres.

„Putem declara stare de urgenţă naţională. N-ar trebui să facem asta. E o chestiune de bun simţ”, a declarat presei liderul de la Casa Albă.

Trump insistă ca legea bugetului să cuprindă şi 5,7 miliarde de dolari pentru un zid-barieră la graniţa cu Mexicului, una din cele mai vechi promisiuni ale sale de campanie, dar căreia democraţii din Congres i se opun. Confruntarea a dus la paralizarea a circa un sfert din instituţiile guvernamentale şi circa 800 de mii de angajaţi guvernamentali nu mai sunt plătiţi de aproape trei săptămâni, informează Agerpres.

Donald Trump susţine că valuri de imigranţi clandestini şi droguri ilegale intră în SUA pe la graniţa cu Mexicul. Un responsabil al patrulelor de graniţă locale, Raul Ortiz, i-a spus joi lui Trump în timpul vizitei la McAllen că 133 de oameni proveniţi din alte ţări decât Mexic sau alte ţări latino-americane, originari inclusiv din India, Pakistan, China şi România, au fost reţinuţi în apropiere de oraşul texan de la graniţa americano-mexicană, menţionează Reuters.

Preşedintele republican şi-a anunţat deplasarea la Forumul economic mondial de la Davos, în Elveţia, prevăzut să înceapă la 22 ianuarie, semn că este pregătit pentru prelungirea crizei.

Şeful statului a explicat că avocaţii săi i-au spus că are dreptul să recurgă la prerogativa declarării unei urgenţe naţionale pentru a-şi finanţa zidul. „Am dreptul absolut de a declara urgenţă naţională. Nu sunt gata să fac acest lucru, dar dacă va trebui o voi face”, a afirmat Trump în faţa presei la Casa Albă, potrivit Agerpres.

Senatorul Joe Manchin, un democrat moderat a menţionat în faţa reporterilor că declararea stării de urgenţă naţională ar fi „o greşeală, dar probabil ar fi singura cale de ieşire” din impas a preşedintelui. Dacă Trump va face acest lucru, a apreciat Manchin, Senatul va adopta imediat legislaţia necesară finanţării agenţiilor federale care au fost închise.

În cursul vizitei în Texas, Trump a ascultat relatările unor localnici care au povestit despre membri de familie ucişi de imigranţi ilegali şi i-au fost arătate pungi cu heroină şi marijuana, arme şi o geantă plină cu bani confiscate de agenţii de frontieră.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Fotbalistul promovat de Mirel Rădoi la FCSB, criză de nervi în vestiar: a spart tot! Gigi Becali i-a pus clauză de 50 de milioane de euro!
Capital.ro
Regulă la bloc. Proprietarii sunt chemați la vot, adunarea generală ia decizia finală: Administratorul NU decide
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
800.000 de pensionari primesc bani în plus. Anunțul Casei de Pensii
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj