Tudorel Toader: Am refuzat să îmi însuşesc vreunul dintre proiectele de OUG, referitoare la amnistie şi graţiere

Fostul ministru al Justiţiei Tudorel Toader confirmă afirmaţiile făcute marţi de premierul Viorica Dăncilă, conform cărora pe masa Guvernului nu a existat niciun document referitor la amnistie şi graţiere, el spunând că ministerul nu a făcut un astfel de act normativ şi că a refuzat să-şi însuşească vreunul dintre proiectele elaborate în alte "centre de reflecţie", potrivit news.ro.
Romania TV
29 mai 2019, 05:33
Tudorel Toader: Am refuzat să îmi însuşesc vreunul dintre proiectele de OUG, referitoare la amnistie şi graţiere

„Confirm spusele doamnei premier! Pe masa Guvernului nu a ajuns nici un proiect de OUG referitor la amnistie şi graţiere. MJ nu a elaborat nici un proiect de OUG referitor la amnistie şi graţiere. Am refuzat să îmi însuşesc vreunul dintre proiectele de OUG, referitoare la amnistie şi graţiere, proiecte elaborate în alte „centre de reflecţie”, scrie Tudorel Toader miercuri, pe Facebook.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, marţi seara, că Guvernul său nu a dat legi care să afecteze justiţia, că nu a vrut să dea OUG pe justiţie pentru că nu i s-a părut corect şi a precizat că „nu a fost o impunere în a da aministia şi graţierea” şi că nu a avut niciodată pe birou un document în acest sens.

„Nu a fost o impunere în a da aministia şi graţierea. S-a discutat, iar eu vă spun un lucru., eu nu am avut niciodată pe masa guvernului un document referitor la amnistie şi graţiere, lucru pe care poate să-l confirme şi ministrul Justiţiei de atunci Tudorel Toader”, a explicat premierul.

Ea a susţinut că au fost colegi care au spus că a existat un blocaj permanent legat de anumite acte normative şi acest lucru a condus la solicitarea demisiei ministrului Justiţiei Tudorel Toader.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Și-a găsit echipă după un an și șapte luni de coșmar la Dinamo: ”M-am gândit să renunț!”
Capital.ro
Curs valutar joi, 23 iulie. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în Tulcea! Cetățenii sunt avertizați asupra unor posibile căderi de obiecte din aer: „Adăpostiți-vă în beciuri”
iamsport.ro
Giovanni Becali l-a enervat la culme pe Costin Ștucan: ”Bă, dar ești chiar ultimul om?”
MediaFlux
Horoscop 23 iulie. Apar oportunități din locuri neașteptate. Cine câștigă bani și cine trebuie să spună un „nu” hotărât Introducere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România