Tudorel Toader: „Nu am fost invitat la şedinţa CEx PSD”. Nume vehiculate pentru înlocuirea ministrului Justiţiei

PSD pregăteşte schimbarea ministrului Justiţiei. Surse politice citate de România TV susţin că pe masa CEx-ului se va propune întâi remanierea ministrului Justiţiei şi, în cazul în care această variantă nu este acceptată, se va propune restructurarea Guvernului. Varianta restructurării, care presupune vot în Parlament, urmăreşte evitarea preşedintelui Klaus Iohannis în această decizie. Întrebat despre acest scenariu, ministrul Tudorel Toader a declarat că nu a fost invitat la şedinţa CEx PSD de miercuri.
Romania TV
16 apr. 2019, 07:41
Tudorel Toader:

UPDATE Comitetul Executiv al PSD se reuneşte miercuri, pe agenda discuţiilor urmând să se afle calendarul mitingurilor din ţară pentru campania la alegerile europarlamentare şi situaţia unor miniştri, între care Rovana Plumb şi Natalia Intotero, a declarat secretarul general al social-democraţilor, Codrin Ştefănescu.

„Mâine (miercuri – n.r.) de la ora 12.00 va avea loc Comitetul Executiv al PSD la care sunt invitaţi, pe lângă membri CEx, adică preşedinţii de organizaţii, şi miniştri. Agenda CEx va avea trei puncte, unul legat de organizarea din campanie şi prezenţa miniştrilor şi candidaţilor la europarlamentare în teritoriu (…) Al doilea punct va fi legat de chestiuni tehnice, de organizarea mitingurilor din ţară, (…) sunt foarte multe cereri de mitinguri uriaşe, mari, făcute în toate judeţele şi trebuie să stabilim exact calendarul ca să nu se suprapună. Şi trei, va fi o discuţie despre unele schimbări în Guvern, ţinând cont că avem două colege care sunt pe lista de europarlamentare pe locuri eligibile şi care urmează să părăsească Guvernul şi să acţioneze fix numai în sensul campaniei electorale în următoarea perioadă”, a declarat Codrin Ştefănescu, marţi, pentru Agerpres.

Secretarul general al PSD a precizat că miniştrii în cauză sunt Rovana Plumb şi Natalia Intotero.

Referitor la o discuţie în Comitetul Executiv al PSD despre situaţia ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, Ştefănescu a spus: „Vor fi multe alte discuţii pe subiectul acesta mâine, veţi afla toate detaliile după Comitetul Executiv”.

______

„Nu am fost invitat la şedinţa CEx de miercuri. Dacă voi fi invitat, voi participa”, a declarat marţi Tudorel Toader marţi dimineaţă pentru România TV.

Liviu Dragnea a anunţat în repetate rânduri că PSD nu-l mai susţine pe Tudorel Toader la Ministerul Justiţiei, pentru că a promis ordonanţe pe justiţie, pe care le-a mai dat.

Numele vehiculate pentru preluarea portofoliului sunt Eugen Nicolicea, Şerban Nicolae sau Robert Cazanciuc.

Variantele luate în calcul pentru înlocuirea lui Tudorel Toader (alături de Rovana Plumb şi Natalia Intotero) sunt fie remanierea, fie reorganizarea guvernului, ceea ce ar presupune un vot în Parlament.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Povestea militarului care a stat în comă 10 zile după ce a fost lovit în plin de un șofer cu permisul suspendat și cu alte 5 dosare penale pe rol. ”Mi s-a prăbușit toată lumea”
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Anunțul AUR după ce acesta a scăpat de controlul judiciar: Nu ne oprim aici!
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Familia ar fi cerut transferul la Viena: „Pacientul este…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj