Tudorel Toader: Nu era nevoie de asigurările procurorului general că ancheta privind violenţele din 10 august va fi obiectivă

Tudorel Toader, ministrul Justiţiei, a afirmat luni, întrebat fiind dacă era normală prezenţa unui procuror militari la protest, că acest răspuns trebuie să vină din partea Parchetului General. Ministrul a mai precizat că nu era nevoie ca procurorul general Augustin Lazăr să dea asigurări că ancheta privind protestul din 10 iunie va fi una obiectvă, întrucît toate anchetele procurorilor trebuie să fie obiective.
Romania TV
20 aug. 2018, 06:55
Tudorel Toader: Nu era nevoie de asigurările procurorului general că ancheta privind violenţele din 10 august va fi obiectivă

Întrebat dacă este normală prezenţa unui procuror militar la proteste, Tudorel Toader nu a răspuns la întrebare, dar a ţinut să spună că nu era nevoie de asgurările procurorului general, care transmitea că ancheta va fi un obiectivă.

„Întrebaţi-i pe dânşii, nu pe mine. Au procuror general care ne asigură că această anchetă va fi una, cred că a spus, obiectivă. Nu aveam nevoie de aceste asigurări pentru că toate anchetele trebuie să fie obiective”, a declarat Toader Toader, luni dimineaţă, la sediul Ministerului Justiţiei, potrivit News.ro.

Săptămâna trecută, procurorul general Augustin Lazăr a dat asigurări că vor fi luate toate măsurile legale pentru realizarea unor anchete imparţiale şi efective în cauzele penale aflate pe rolul parchetelor şi care vizează agresarea unor persoane din rândul participanţilor sau al forţelor de ordine, la protestul din 10 august din Piaţa Victoriei, pentru clarificarea modului în care s-au derulat evenimentele, el afirmând că anchetele vizează lămurirea tuturor suspiciunilor privind modul în care au acţionat persoanele cu funcţii de decizie, dotarea şi folosirea echipamentelor, armament şi muniţie, îanaliza ordinelor şi a modului de executare a acestora.

Tudorel Toader, despre selecţia pentru şefia DNA: Nu este niciun candidat înscris

El spunea că investigaţiile vizează, în acest stadiu, clarificarea eventualelor fapte de neglijenţă în serviciu şi a suspiciunilor de purtare abuzivă, pe parcursul acţiunii jandarmilor, respectiv folosirea, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, de expresii jignitoare, ameninţarea şi lovirea sau alte violenţe.

Procurorul general a transmis „un mesaj de încredere în profesionalismul şi imparţialitatea procurorilor angrenaţi în anchete, cărora li se asigură resursele necesare pentru clarificarea faptelor şi soluţionarea dosarelor într-un termen rezonabil”.

Dosarul violenţelor din Piaţa Victoriei a fost preluat de către Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia Parchetelor Militare de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, pentru ca cercetarea evenimentelor să poată fi făcută unitar. Parchetul General anunţa, vineri seară, că în dosarul violenţelor din Piaţa Victoriei au fost depuse 238 de plângeri, fiind făcute 106 audieri, iar programul de relaţii cu publicul la Parchetul Militar a fost prelungit, putând fi depuse plângeri şi în weekend. De luni se vor face acte de urmărie penală, inclusiv primirea de plângeri sau denunţuri, la sediul Ministerului Public, precizau reprezentanţii instituţiei.

Peste 400 de persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale la protestul din 10 august din Piaţa Victoriei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Ionel Ganea, prima apariție în public după ce i-a murit fiul în vârstă de 2 ani. Unde a fost prezent fostul internațional. Video
Capital.ro
Buletinele vechi ar putea fi păstrate. Proiect de lege privind cartea simplă de identitate: Exclusiv pe teritoriul României
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS | Comisia Europeană nu va suspenda fondurile UE pentru România. Măsurile fiscale luate de cabinetul Bolojan au fost recunoscute de comisie
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Taxă nouă de la UE, care afectează și România. Urmează scumpiri
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul