Tunisian, declarat indezirabil în România timp de 15 ani pentru propagandă teroristă

Un cetăţean tunisian a fost declarat, miercuri, de Curtea de Apel Bucureşti, persoană indezirabilă pentru România, la sesizarea Serviciului Român de Informaţii, după ce s-a remarcat printr-un comportament specific unei persoane adeptă a ideologiei jihadiste, a anunţat SRI.
Iulian Tudor
20 iun. 2018, 14:37
Tunisian, declarat indezirabil în România timp de 15 ani pentru propagandă teroristă

Potrivit unui comunicat de presă al SRI, prin sentinţa 2903/2018 de miercuri, Curtea de Apel Bucureşti a dispus declararea ca persoană indezirabilă pentru România a cetăţeanului tunisian BHA, pentru o perioadă de 15 ani.

„BHA a venit în România în calitate de student în anul 2015, după ce a obţinut o viză de studii. A intrat în atenţia Serviciului Român de Informaţii în prima parte a anului 2018, pe fondul unor informaţii potrivit cărora acesta traversa un proces de radicalizare religioasă. S-a remarcat printr-un comportament specific unei persoane adeptă a ideologiei jihadiste, cu puternice tendinţe de izolare şi cu o activitate intensă în medii online radicale. Preocupările constante ale cetăţeanului tunisian pentru propaganda teroristă de pe site-urile de specialitate şi glorificarea atacurilor comise de membrii Daesh au confirmat disponibilitatea lui BHA de a comite acţiuni violente, fie în România, fie după deplasarea în teatrele jihadiste”, se precizează în comunicat.

Cetăţean pakistanez, declarat indezirabil în România pentru 10 ani

Sursa menţionată arată că BHA s-ar fi identificat cu autorii unor atentate teroriste din Europa, înregistrate în perioada 2015 – 2018.

„La propunerea SRI, Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti a sesizat Curtea de Apel Bucureşti care, în conformitate cu dispoziţiile articolului 86 alineatul 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 194/12.12.2002, privind regimul străinilor în România, a dispus măsura declarării ca indezirabil a lui BHA, pentru implicarea în fapte care, potrivit art. 3 lit. i şi l din Legea 51/1991 (republicată), constituie ameninţări la adresa securităţii naţionale. Ca urmare a sentinţei Curţii de Apel Bucureşti, străinul a fost luat în custodie publică de către Ministerul Afacerilor Interne – Inspectoratul General pentru Imigrări, în vederea îndepărtării de pe teritoriul naţional”, indică SRI.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Universitatea Craiova vrea să transfere un jucător de 1.500.000 de euro! Mihai Rotaru a pus ochii și pe fotbalistul curtat de FCSB
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 12 iunie. Cât costă benzina și motorina în marile orașe din România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
Ce poți face dacă ai ajuns la vârsta de pensionare, dar nu ai suficienți ani de contribuție
Adevarul
Putin și-ar pregăti „ultima carte”: un nou atac major împotriva Ucrainei în această iarnă
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur, ”cel mai mic salariu” de la FRF: ”Am venit cu bani de acasă! Noroc că am vândut case, terenuri”
MediaFlux
Urmează scumpiri uriașe la energie, carburanți și alimente. INS: inflația ajunge la aproape 11%
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți