Turcii sunt aproape să ducă o echipă în semifinalele Ligii Europa. Rezultatele din sferturi

Chelsea a învins cu 3-1 pe Rubin Kazan, Newcastle a pierdut cu acelaşi scor la Benfica Lisabona, iar FC Basel a smuls un punct pe terenul lui Tottenham, încheind 2-2. Într-un alt meci prima manşă a sferturilor de finală din Liga Europa, Fenerbahce a învins cu 2-0 pe Lazio Roma.

05 apr. 2013, 05:54

Cele trei formaţii din Premier League prezente în faza sferturilor Ligii Europa au avut evoluţii dintre cele mai diverse joi, în partidele din cadrul manşei retur. Chelsea a obţinut cel mai bun rezultat, 3-1 cu Rubin Kazan, în timp ce Newcastle a pierdut tot cu 3-1 pe terenul Benficăi. Surpriza serii s-a consemnat pe White Hart Lane, din Londra, unde Tottenham Hotspur a fost ţinută în şah de FC Basel, încheind în cele din urmă 2-2, după ce elveţienii au condus cu 2-0.

Într-un alt meci, jucat la Istanbul, Fenerbahce a învins cu 2-0 pe Lazio. Turcii au deschis scorul în minutul 78, prin camerunezul Webó, dintr-un penalty acordat în urma unui henţ comis în careu de fundaşul român Ştefan Radu, căpitanul lui Lazio. Romanii, care au jucat a doua repriză în 10 oameni, au mai încasat un gol în finalul partidei, când olandezul Kuyt (90+1) a punctat după o minge respinsă de portarul Marchetti.

Returul de pe Stadio Olimpico se va disputa fără spectatori.

Rezultate:

Chelsea Londra – Rubin Kazan 3-1

Au marcat: Fernando Torres (16, 70), Victor Moses (32), respectiv Bebras Natcho (41 – penalty).

Tottenham Hotspur – FC Basel 2-2

Au marcat: Emmanuel Adebayor (40), Gylfi Sigurdsson (58), respectiv Valentin Stocker (30), Fabian Frei (34).

Fenerbahce Istanbul – Lazio Roma 2-0

Au marcat: Pierre Webó (78 – penalty), Dirk Kuyt (90+1).

Cartonaş roşu: Ogenyi Onazi (Lazio, 47).

Benfica Lisabona – Newcastle United 3-1

Au marcat: Rodrigo (25), Lima (65), Óscar Cardozo (71 – penalty), respectiv Papiss Cissé (12).