Turist căzut într-o prăpastie din Masivul Bucegi, găsit mort de către salvamontişti şi jandarmii montani

Un turist care a căzut, luni, într-o prăpastie din Masivul Bucegi a fost găsit mort de către salvamontiştii din Buşteni şi jandarmii montani, care au început căutările după ce un alt turist a sunat la 112 spunând că a auzit un strigăt şi că apoi a găsit un rucsac.
Filip Stan
19 iun. 2017, 16:04
Turist căzut într-o prăpastie din Masivul Bucegi, găsit mort de către salvamontişti şi jandarmii montani

Potrivit Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Prahova, mai mulţi jandarmi, dar şi o echipă de salvamontişti au mers, luni după-amiază, în zona cabanei Cariman după ce, la ora 15.45, a fost semnalată la numărul de urgenţă 112 o posibilă situaţie de urgenţă, respectiv o cădere în prăpastie a unei persoane.

Cel care a sunat la 112 a spus că a auzit un strigăt şi apoi a găsit un rucsac, iar în urma încercărilor de a găsi persoana respectivă, pe care a strigat-o de mai multe ori, nu a primit niciun răspuns.

În urma căutărilor, salvamontiştii au găsit trupul neînsufleţit al unui turist.

Şeful Salvamont Buşteni, Gheorghe Haiduc, a precizat că bărbatul ar fi căzut într-o prăpastie de peste 300 de metri adâncime.

Jandarmii şi salvamontiştii vor recupera trupul neînsufleţit.

Citeşte şi Jandarmii montani şi salvamontiştii au salvat un bărbat rănit în Retezat

 

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Câți români s-au uitat la Istvan Kovacs arbitrându-l pe Lionel Messi. Antena 1 și-a demolat concurența și în Canada – Africa de Sud
Capital.ro
Avertisment de la INS pentru economie. Milioane de români au trăit în sărăcie în 2025. Copiii și tinerii sunt categoriile cele mai afectate
Playtech.ro
Canicula lovește și facturile. De ce plătește România cea mai scumpă energie din Europa, explicația simplă
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo au fost găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?