Turişti înzăpeziţi pe Transalpina, salvaţi de jandarmi şi salvamontişti

Doi turişti care au rămas cu maşina blocată în zăpadă pe Transalpina, drum închis în perioada iernii, au fost salvaţi, în noaptea de joi spre vineri, de jandarmi şi salvamontişi, ulterior fiind amendaţi pentru că au intrat pe şoseaua închisă.
Filip Stan
24 feb. 2017, 09:17
Turişti înzăpeziţi pe Transalpina, salvaţi de jandarmi şi salvamontişti

Potrivit purtătorului de cuvânt al Jandarmeriei Alba, Marius Adrian Ştefan, jandarmii montani au fost solicitaţi, joi seară, să intervină pentru a salva două persoane care au rămas cu maşina blocată în zăpadă pe drumul naţional (DN) 67 C, drum cunoscut şi sub denumirea de Transalpina şi care este închis în perioada iernii.

Pentru salvarea turiştilor au fost mobilizate două echipe, una de jandarmi şi alta de salvamontişti, care au reuşit să găsească în zona Oaşa autoturismul blocat în zăpadă şi au reuşit să îl scoată. Turiştii au fost conduşi la postul de poliţie din localitatea Şugag unde au fost sancţionaţi pentru că au intrat pe un sector de drum închis, ignorând semnalizarea rutieră.

„Reamintim turiştilor că accesul spre Domeniul Schiabil Şurianu este posibil doar dinspre municipiul Sebeş, celelalte comunicaţii fiind impracticabile. Astfel, până la Barajul Oaşa, se poate urca pe drumul naţional 67 C (Transalpina), după care va trebui urmat drumul judeţean 704 până la Luncile Prigoanei, iar de acolo drumul judeţean 709 K, până la baza domeniului schiabil. Foarte important de reţinut este faptul că drumul naţional 67 C (Transalpina) este închis circulaţiei, de la Barajul Oaşa spre Obârşia Lotrului”, a spus Marius Adrian Ştefan, potrivit News.ro.

Drumul Naţional (DN) 67 C, drum denumit şi Transalpina, este închis în timpul iernii fiind impracticabil şi periculos în zona alpină. În această iarnă pe acest sector de drum au existat mai multe cazuri în care turiştii au ignorat semnalizările rutiere şi au intrat pe acest drum rămânând blocaţi.

Citeşte şi Operaţiune de salvare dificilă în Masivul Bucegi. Un bărbat suspect de infarct a fost recuperat de pe munte după o acţiune de 10 ore

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Noua sosie a Denisei Răducu. Babi Minune a înlemnit când a auzit-o cântând
Fanatik.ro
„Pierderi de 10 milioane de euro anual”. Dezvăluiri de culise despre investițiile lui Dan Șucu la Rapid. Exclusiv
Capital.ro
Se anulează ITP-ul. Regulă pentru toți proprietarii de mașini din România. Nu se mai poate circula. Anunț de la RAR
Playtech.ro
Dacă te înscrii la Uber cu maşină proprie, eşti obligat conduci un anumit număr de ore pe zi? Ce spun cei care fac ride-sharing part-time
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Este convins că cea mai în formă echipă din SuperLiga nu va câștiga campionatul: ”Nu se bate la titlu!”
MediaFlux
Corina Tarniță, profesoara din România care a apărut în dosarele Epstein, primele declarații: ”Regret profund că l-am cunoscut”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil