Turneul Campioanelor: Karolina Pliskova a spulberat-o pe Garbine Muguruza, 6-2, 6-2

Jucătoarea cehă de tenis Karolina Pliskova a spulberat-o pe spaniola Garbine Muguruza, cu 6-2, 6-2, într-un meci disputat marți în Grupa Albă a Turneului Campioanelor de la Singapore.

24 oct. 2017, 16:27

Karolina Pliskova este prima calificată în semifinale la această ediție, al doilea bilet din această grupă urmând să revină câștigătoarei duelului dintre spaniola Garbine Mugurza și americanca Venus Williams, programat joi.

Karolina Pliskova, 25 de ani, nr. 3 mondial, s-a impus după o oră și trei minute în fața unei adversare mai tânără cu un an, care este locul 2 WTA.

Pliskova câștigase și primul său meci de la turneul Campioanelor, trecând cu același scor categoric, 6-2, 6-2, duminică de americanca Venus Williams, nr. 5 WTA.

Muguruza debutase și ea cu o victorie duminică, 6-3, 6-4 împotriva letonei Jelena Ostapenko, nr. 7 WTA.

În primul meci de marți din Grupa Albă, Venus Williams a învins-o pe Jelena Ostapenko după un meci maraton, 7-5, 6-7 (3), 7-5, la capătul a trei ore și 14 minute.

Venus Williams, în vârstă de 37 de ani, este cea mai vârstnică participantă la Turneul Campioanelor și singura dintre cele opt protagoniste care l-a și câștigat, în 2008. Ostapenko are 20 de ani și este debutantă în acest turneu.