ANGLIA – BELGIA 0-1 în Grupa G de la CM 2018. Belgia câştigă grupa, Anglia evită Brazilia

Belgia a câştigat, joi, meciul cu Anglia, şi a terminat Grupa G pe locul 1. "Diavolii" vor juca în "optimi" cu Japonia, dar în "sferturi" îi aşteaptă învingătoarea dintre Brazilia şi Mexic. În schimb, de pe locul doi, Anglia are culoar mai bun: Columbia în "optimi" şi învingătoarea dintre Suedia şi Elveţia în "sferturi".

28 iun. 2018, 19:48

Anglia şi Belgia au început cu echipe formată din mai multe rezerve, fiind cu gândul la locul 2 în grupă, care oferea un traseu mai ușor mai departe în competiție. Cu toate acestea, Januzaj a prins un șut superb de la 14 metri din interiorul careului și a făcut diferența.

ANGLIA – BELGIA 0-1 (0-0)

A marcat: JANUZAJ (51)

ANGLIA: Pickford – Jones, Stones (46 Maguire), Cahill – Alexander-Arnold (79 Welbeck), Dier, Rose, Loftes-Check, Delph – Rashford, Vardy. Selecţioner: Gareth Southgate.

BELGIA: Courtois – Dendoncker, Boyata, Vermaelen (74 Kompany), Chadli – Dembele, Fellaini, Tielemans, T. Hazard – Januzaj (86 Mertens), Batshuayi. Selecţioner: Roberto Martinez.

ANGLIA – BELGIA 83′ – Fellaini pune un picior salvator la şutul lui Wellbeck

ANGLIA – BELGIA 82′ – Rashford trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă

ANGLIA – BELGIA 66′ – ocazie uriaşă ratată de Rashford, scăpat singur cu Curtois

ANGLIA – BELGIA 51′ – JANUZAJ înscrie cu şut la la colţul lung: ANGLIA – BELGIA 0-1!

ANGLIA – BELGIA 38′ – T. Hazard şuteaza mult peste poartă din afara careului

ANGLIA – BELGIA 33′ – cartonaş galben Dendoncker.

ANGLIA – BELGIA 27′ – presiune a belgienilor: un şut trimis de Batshuayi pe poartă, Stones pune piciorul salvator

ANGLIA – BELGIA 19′ – cartonaş galben Tielemans

ANGLIA – BELGIA 7′ – şut de la distanţă trimis de Tielemans, Pickford se opune golului

În celălalt meci din grupă, PANAMA – TUNISIA 1-2 (Meriah 33a / Ben Youssef 51, Khazri 66).