UNIVERSITATEA CLUJ, din nou în finala Cupei României, după 50 de ani

Universitatea Cluj s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri seara, pe Cluj Arena, după ce a învins-o pe rivala CFR Cluj cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare (0-0 la finalul timpului regulamentar și al prelungirilor).
Filip Stan
01 apr. 2015, 11:39
UNIVERSITATEA CLUJ, din nou în finala Cupei României, după 50 de ani

U CLUJ – CFR CLUJ 0-0 (4-2 după 11 metri). Universitatea Cluj, care terminase nedecis, 0-0, şi prima manşă a semifinalei Cupei României, pe terenul lui CFR Cluj, va juca prima sa finală a competiţiei după o pauză de 50 de ani.

Portarul slovac Robert Veselovsky a fost eroul „şepcilor roşii”, el apărând două dintre loviturile de la 11 metri, executate de Larie și Petrucci. Cristocea a transformat penalty-ul decisiv, după ce pentru „U” au mai marcat Ciupe, Lungu și Castillion, iar pentru CFR au înscris Dore şi Ceanturia.

Universitatea a câştigat o singură dată trofeul, în 1965, când a învins în finală pe Dinamo Piteşti cu scorul de 2-1. „U” a mai jucat două finale, fiind învinsă de Ripensia Timișoara în 1934 (0-5) şi de CSCA București în 1949 (1-2).

În finala din acest an, programată pe 31 mai, Universitatea va înfrunta câştigătoarea dintre Steaua şi Petrolul, care vor juca joi manşa a doua a semifinalei, după ce în tur au încheiat 1-1, la Ploieşti.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Fiica Loredanei Groza arată senzațional la 27 de ani! Elena Boncea a făcut furori pe podium, pentru o cauză nobilă!
Fanatik.ro
Exclusiv. Cifrele sondajului comandat de AUR în ultima zi de campanie. Cine câştigă în ţară; cât va conta diaspora
Capital.ro
Lege pentru cei care stau la curte. Distanță obligatorie față de gardul vecinului. Măsori sau mergi la tribunal
Playtech.ro
Se schimbă liderul în cursa pentru Cotroceni. Sondajul Polymarket indică o răsturnare de situație. Cine este favorit
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Sfaturile primite de o tânără din România care vrea să se mute în Spania. „Nu le ajunge salariul până la sfârșitul lunii”
wowbiz.ro
"M-a sunat și..." ULTIMA DISCUȚIE dintre Eugen Cristea și Cristina Deleanu, înainte să moară. Ce i-a transmis femeia cu care era de 40 de ani, la telefon
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Acești nativi devin de nerecunoscut. Se schimbă în totalitate
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Pensiile restante vor fi plătite în luna mai. Ce sume ajung în conturile pensionarilor în următoarele 4 zile
Cancan.ro
Viziunea SUMBRĂ a unui părinte de la Muntele Athos: 'Pe Nicușor Dan l-am văzut alb, inert, iar în spatele lui era o fiară mare'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Românii sunt obligați să plătească banii către stat. Termenul final este 31 mai 2025. Plata nu poate fi evitată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Băiețel de 7 ani mort după ce a fost pedepsit de părinți să mănânce forțat
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
3.000 de lei pentru fiecare familie. Actele trebuie depuse imediat la primărie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră la nivel național: un oraș din România va avea o pădure-parc imensă