U Mobitelco Cluj, prima victorie în FIBA Eurochallenge

Campioana României la baschet masculin U Mobitelco Cluj a obţinut, marţi, în deplasare, prima victorie din grupa E a FIBA Eurochallenge, în deplasare, pe terenul formaţiei ruse Enisey Krasnoyarsk, scor 81-73 (37-37), în cea de-a treia partidă din grupa E a FIBA Eurochallenge.

22 nov. 2011, 14:25

Clujenii au spart „gheaţa” la capitolul victorii, chiar în deplasarea din Siberia, învingând Enisey, după un meci nebun, dominat în mare parte de campioana României. În debutul partidei, ardelenii au condus o singură dată, 5-6 (min. 2), după o triplă a lui Mihai Paul, dar apoi au ratat în următoarele 4 minute, diferenţa de pe tabelă crescând progresiv (16-6, 21-9). „U” a recuperat ceva din handicap înaintea primei pauze, 24-18 (min. 10), dar a revenit spectaculos în joc în sfertul secund, reuşind egalarea în minutul 13, 24-24. Echilibrul s-a menţinut şi în continuare (28-28), Mijovici aducând avantajul pentru studenţi în minutul 19, 33-35. „U” a câştigat sfertul secund cu 19-13, după 20 de minute, tabela arătând egalitatea, 37-37.

La reluare, o triplă a lui Silvăşan a readus Clujul la conducere, 37-40, dar ruşii au ripostat rapid, 47-44 (min. 23), însă nu pentru mult timp, 50-50, un minut mai târziu. Acelaşi Silvăşan a fost precis de la linia de 6.75 metri, 52-54 (min. 26), Mihai Paul a mărit diferenţa, 52-56, pentru ca sfertul trei să se încheie cu 59-63, după un slam-dunk al lui Dykes, clujenii câştigând şi sfertul trei, cu 26-22.
Ultimul sfert a fost dramatic, cu ruşii în prim-plan, făcând eforturi să revină la conducere, 66-66 (min. 35). Komarovskyi a marcat de la trei puncte, 69-66, obligându-l pe Marcel Ţenter să ceară time-out. Mijovici a readus avantajul pentru ardeleni, cu o triplă spectaculoasă, 69-71, iar Dykes a mai făcut un pas spre victorie, 69-73, pentru ca acelaşi Mijovici să revină cu trei puncte, 69-76 (min. 38). Un minut mai târziu, 72-80, după o liberă a lui Dykes, căpitanul clujenilor, Silvăşan, stabilind scorul final, tot de la libere, 73-81 şi declanşând o nebunie pe banca tehnică a campioanei României.

Victoria clujenilor este prima a unei echipe româneşti în Rusia, după 1989, în urmă cu două sezoane, campioana de atunci, CSU Ploieşti, fiind învinsă, tot de Enisey, cu 74-73.

Din lotul antrenat de Marcel Ţenter au absentat două piese de bază, pivotul Zoran Krstanovici, accidentat la gleznă în confruntarea cu Antwerp Giants, şi Paul Chetreanu, accidentat şi el în disputa internă, cu Energia Rovinari. După trei meciuri, „U” Mobitelco are 5 puncte.

După meciul din 29 noiembrie, U va juca ultimele două partide din grupa E pe teren propriu, în 6 decembrie, cu Antwerp Giants şi în 13 decembrie, cu Enisey.

În faza grupelor au fost calificate direct 19 echipe, printre care s-a numărat şi campioana României, celelalte calificate provenind din turul preliminar al competiţiei, dar şi al FIBA Eurocup. La start s-au aflat astfel 32 de echipe, împărţite în 8 grupe, primele două clasate urmând să se califice în optimile de finală. În această fază se vor forma patru grupe a câte patru echipe, iar primele două clasate vor obţine calificarea în sferturi, care se vor juca în sistem eliminatoriu. Câştigătoarele se vor califica în Final Four, care se va derula în sistemul semifinale, finală mică şi finala mare.

Cea mai bună performanţă a echipei clujene în această competiţie a fost calificarea în sferturile de finală, în 2007.