Ucraina, care nu a reuşit să achiziţioneze nicio doză de vaccin anti-Covid, face apel la UE să ajute ţările din Parteneriatul Estic

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, a cărui ţară nu a obţinut până acum nicio doză de vaccin împotriva COVID-19, a făcut apel marţi la Uniunea Europeană să ajute Kievul şi alte cinci foste republici sovietice să-şi vaccineze populaţiile.
George Russo
12 ian. 2021, 23:07
Ucraina, care nu a reuşit să achiziţioneze nicio doză de vaccin anti-Covid, face apel la UE să ajute ţările din Parteneriatul Estic

Ucraina cere ajutorul UE, după ce nu a reuşit să cumpere nicio doză de vaccin anti-Covid. Săptămâna trecută, 13 state membre ale UE, printre care şi România, au cerut Bruxelles-ului să ajute ţările din Parteneriatul Estic în vaccinarea împotriva coronavirusului.

Ucraina, care are în jur de 40 de milioane de locuitori, nu a reușit să cumpere nicio doză de vaccin până acum, însă speră să primească la sfârşitul lui martie sau începutul lui aprilie opt milioane de doze de vaccin prin intermediul mecanismului ONU Covax vizând ajutorarea ţărilor sărace.

La sfârşitul lui decembrie, Kievul şi-a anunţat intenţia de a cumpăra aproape două milioane de doze de vaccin chinezesc CoronaVac, dar nicio dată de livrare nu a fost anunţată.

„Statele membre UE trebuie să acorde o atenţie specială ţărilor din Parteneriatul Estic în chestiunile achiziţiilor comune şi accelerării livrării vaccinurilor”, a declarat el în cadrul unei declaraţii de presă alături de preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, în vizită la Kiev, conform Agerpres.

Volodimir Zelenski a spus că a „discutat în detaliu despre această chestiune” cu Maia Sandu, a cărei vizită în Ucraina este prima în străinătate de la învestirea sa în funcţia de preşedinte, în decembrie.

Ucraina va primi ajutor şi din partea României

„Astăzi, primirea vaccinului este extrem de importantă pentru toate ţările din iniţiativa UE a Parteneriatului Estic, în special pentru Ucraina şi Moldova”, a mai spus el. Din Parteneriatul Estic fac de asemenea parte Armenia, Azerbaidjan, Belarus şi Georgia.

Apelul către UE vine după ce şeful diplomaţiei ucrainene Dmitro Kuleba a respins ideea unei achiziţionări a vaccinului împotriva coronavirusului dezvoltat de Rusia, Sputnik V, care este, potrivit lui, un instrument de „propagandă”, în contextul în care relaţiile între Kiev şi Moscova se află la cel mai scăzut nivel din ultimii şapte ani.

„În calitate de membru al guvernului, mă voi opune achiziţionării vaccinului rus, chiar dacă este eficient. Rusia nu se preocupă de starea de sănătate a ucrainenilor, ea se preocupă de impunerea propagandei sale şi de ideologia sa atunci când oferă acest vaccin”, a mai spus ministrul.

Luna trecută, cu prilejul unei vizite la Chişinău, preşedintele român Klaus Iohannis a promis că va dona 200.000 de doze de vaccin Pfizer/BioNTech Republicii Moldova, ca un gest de solidaritate.

Citeşte şi: Grecia propune un certificat de vaccinare unic la nivelul UE pentru a uşura călătoriile. Iohannis se opune

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Alina Eriko a plecat din Spitalul Obregia! Incredibil unde încearcă să se reabiliteze
Fanatik.ro
Condamnat celebru din Republica Moldova, în comă profundă după ce a aflat că va fi extrădat din România. Bărbatul era condamnat la 9 ani și 6 luni de închisoare
Capital.ro
Victoria lui Călin Georgescu ar fi foarte aproape. Profeția maestrului Nicolae Voiculeț: Sistemul știe că i-a sunat ceasul
Playtech.ro
Castelul din România care i-a cucerit pe francezi. Vin turişti străini în număr din ce în ce mai mare să îl vadă
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Durere uriașă în urma tânărului mort în spitalul din Buzău! Iubita lui Gabriel a cedat, la o săptămână după ce l-a condus pe ultimul drum: „Sufletele s-au cerut…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Cetățenii unei țări NATO, anunțați că armata le poate rechiziționa casele în caz de război
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend