Ucraina: Cinci soldaţi, ucişi în ultimele 24 de ore în estul ţării

Cinci soldaţi ucraineni au fost ucişi în ultimele 24 de ore în estul separatist al Ucrainei, în confruntările dintre forţele ucrainene şi separatiştii proruşi din regiune, a anunţat marţi un purtător de cuvânt al armatei ucrainene.
Alina Costache
11 nov. 2014, 12:28

Cinci soldaţi au fost ucişi în ultimele 24 de ore în estul Ucrainei.

'Cinci soldaţi au fost ucişi şi nouă au fost răniţi', a declarat Vladislav Selezniov, citat de AFP.

Situaţia din estul Ucrainei s-a degradat semnificativ după alegerile organizate la 2 noiembrie în teritoriile separatiste de către rebelii proruşi din regiune, procesul de pace angajat în septembrie fiind în pericol.

Într-un mesaj postat pe Twitter, cu ocazia împlinirii a 96 de ani de la încheierea Primului Război Mondial, preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a declarat că doreşte să pună capăt ostilităţilor în estul Ucrainei. 'Cu 96 de ani în urmă, Primul Război Mondial lua sfârşit. Vreau să pun capăt războiului (din estul ţării) pentru a da nimănui ocazia de a declanşa o treia nebunie mondială', a scris Poroşenko, potrivit RIA Novosti.

Conflictul armat din estul Ucrainei a făcut peste 4.000 de morţi în cele aproape şapte luni de confruntări, conform datelor ONU.

Cinci soldaţi au fost ucişi în ultimele 24 de ore în estul Ucrainei.

‘Cinci soldaţi au fost ucişi şi nouă au fost răniţi’, a declarat Vladislav Selezniov, citat de AFP.

Situaţia din estul Ucrainei s-a degradat semnificativ după alegerile organizate la 2 noiembrie în teritoriile separatiste de către rebelii proruşi din regiune, procesul de pace angajat în septembrie fiind în pericol.

Într-un mesaj postat pe Twitter, cu ocazia împlinirii a 96 de ani de la încheierea Primului Război Mondial, preşedintele ucrainean Petro Poroşenko a declarat că doreşte să pună capăt ostilităţilor în estul Ucrainei. ‘Cu 96 de ani în urmă, Primul Război Mondial lua sfârşit. Vreau să pun capăt războiului (din estul ţării) pentru a da nimănui ocazia de a declanşa o treia nebunie mondială’, a scris Poroşenko, potrivit RIA Novosti.

Conflictul armat din estul Ucrainei a făcut peste 4.000 de morţi în cele aproape şapte luni de confruntări, conform datelor ONU.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Răsturnare de situație cu Arnold Garita înainte de CFR Cluj – FCSB: „Va fi în lot!”. Exclusiv
Capital.ro
Lovitură pentru acești români care așteaptă pensia. O regulă poate schimba totul. Decizia din dosar nu mai este suficientă
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Tatuajele românilor din urmă cu 125 de ani. Studiul fascinant al lui Nicolae Minovici despre semnele de pe pielea oamenilor
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Afacerea lui Radu Drăgușin care i-ar putea aduce de 183 de ori mai mult decât a investit
MediaFlux
Răsturnare de situație privind pacea în Ucraina! Putin răspunde propunerilor lui Zelenski
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat