Ucraina susţine că un acord cu Rusia nu valorează nimic: „Un barbar nu poate fi oprit decât prin forţă”

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că singura persoană cu care merită să vorbească este preşedintele rus Vladimir Putin, deoarece el ia toate deciziile.
Filip Stan
28 mai 2022, 22:39
Ucraina susţine că un acord cu Rusia nu valorează nimic:

Război în Ucraina. Consilierul prezidenţial ucrainean şi negociator al negocierilor de pace Mihail Podolyak a declarat sâmbătă că orice acord cu Rusia nu poate fi de încredere, adăugând că singura modalitate de a opri invazia Moscovei este forţa.

„Orice acord cu Rusia nu valorează nici măcar un bănuţ rupt”, a scris Podolyak pe aplicaţia de mesagerie Telegram. „Este posibil să se negocieze cu o ţară care minte mereu în mod cinic şi propagandistic?”, relatează Reuters.

Război în Ucraina, ziua 94: Rusia plănuieşte o „victorie la scară largă până în toamnă”. Kievul ar putea fi atacat din nou
Rusia şi Ucraina s-au acuzat reciproc după ce discuţiile de pace s-au împotmolit, ultimele negocieri faţă în faţă cunoscute având loc pe 29 martie. Kremlinul a declarat la începutul acestei luni că Ucraina nu a arătat nicio dorinţă de a continua discuţiile de pace, în timp ce oficialii de la Kiev au acuzat Rusia pentru lipsa de progres.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că singura persoană cu care merită să vorbească este preşedintele rus Vladimir Putin, deoarece el ia toate deciziile.

„Nu contează ce spune ministrul lor de externe. Nu contează că ne trimite un grup de negociere… toţi aceşti oameni sunt nişte nulităţi, din păcate”, a declarat el la televiziunea olandeză într-un interviu filmat vineri.

Lovitură pentru armata lui Putin! Ucraina primeşte rachete anti-navă Harpoon şi obuziere performante
Putin spune că forţele ruseşti se află într-o operaţiune specială pentru a demilitariza Ucraina şi a o scăpa de naţionaliştii radicali antiruseşti. Ucraina şi aliaţii săi consideră că acesta este un pretext fals.

„Rusia a dovedit că este o ţară barbară care ameninţă securitatea mondială”, a declarat Podolyak. „Un barbar nu poate fi oprit decât prin forţă”.

Ucraina: Peste 50 de sportivi au murit de la startul ofensivei militare a Rusiei

Ministrul ucrainean al Tineretului şi Sportului, Vadim Gutzeit, a declarat că de la startul ofensivei militare a Rusiei în Ucraina au murit peste 50 de sportivi, informează interfax.com.ua.

“Peste 50 de sportivi au murit în cele peste 90 de zile de război al Rusiei împotriva Ucrainei”, a afirmat Gutzeit.

Potrivit ministrului, sportivi care concurează în discipline olimpice şi neolimpice apără ţara cu arma în mână. “Toată lumea vine ca să ne apere. Unii sunt în apărarea teritorială, alţii în Forţele Armate, alţii în estul Ucrainei. Vreau să le mulţumesc tuturor apărătorilor Ucrainei”, a precizat Vadim Gutzeit.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
Playtech.ro
Informaţia momentului despre Ilinca! Adevărul despre soţia lui George Simion a ieşit la iveală, câţi...
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Începe tranziția către euro. Comercianții, obligați să afișeze prețurile în două monede
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ultima oră! Jean Vlădoiu a făcut infarct! În ce stare se află fostul jucător de la Dinamo și Steaua
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Alegeri anticipate în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp: Cel mai sănătos pentru viitorul acestei țări
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Răsturnare de situație. CCR, decizie privind anularea alegerilor din 4 mai
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică