Udinese, AZ Alkmaar şi FC Bruges s-au calificat în 16-imile Ligii Europa

Gruparea Udinese, la care este legitimat Gabriel Torje, precum şi echipele AZ Alkmaar şi FC Bruges s-au calificat în 16-imile de finală ale Ligii Europa, ca urmare a rezultatelor înregistrate, joi, în meciurile din ultima etapă a fazei grupelor competiţiei.

RomaniaTV.net
15 dec. 2011, 14:53
Udinese, AZ Alkmaar şi FC Bruges s-au calificat în 16-imile Ligii Europa

Rezultate complete înregistrate în ultima etapă a fazei grupelor Ligii Europa:

Miercuri

Grupa D:

FC Zurich (Elveţia) – FC Vaslui (România) 2-0

Au marcat: Margairaz ’67, Buff ’90

Lazio Roma (Italia) – Sporting Lisabona (Portugalia) 2-0

Au marcat: Kozak ’42, Sculli ’55.

Clasament final: 1. Sporting Lisabona – 12 puncte, 2. Lazio Roma – 9 puncte, 3. FC Vaslui – 6 puncte, 4. FC Zurich – 5 puncte.

Grupa E:

Dinamo Kiev (Ucraina) – Maccabi Tel-Aviv (Israel) 3-3

Au marcat: Yeini ’12 (autogol), Gusev ’17, ’80 / Vered ’49, Atar ’62, Dabbur ’75

Beşiktaş Istanbul (Turcia) – Stoke City (Anglia) 3-1

Au marcat: Manuel Fernandes ’59 (penalti), Mustafa Pektemek ’74, Edu ’82 / Fuller ’29.

Clasament final: 1. Beşiktaş Istanbul – 12 puncte, 2. Stoke City – 11 puncte, 3. Dinamo Kiev – 7 puncte, 4. Maccabi Tel-Aviv – 2 puncte.

Grupa F:

Slovan Bratislava (Slovacia) – FC Salzburg (Austria) 2-3

Au marcat: Lacny ‘3, ‘6 / Jantscher ’19 (penalti), Leonardo ’24, Had ’52 (autogol)

Paris Saint-Germain (Franţa) – Athletic Bilbao (Spania) 4-2

Au marcat: Pastore ’21, Bodmer ’41, Inigo Perez ’85 (autogol), Hoarau ’90 (penalti) / Aurtenetxe ‘3, David Lopez ’55.

Clasament final: 1. Athletic Bilbao – 13 puncte, 2. FC Salzburg – 10 puncte, 3. Paris Saint-Germain – 10 puncte, 4. Slova Bratislava – 1 punct.

Grupa J:

Maccabi Haifa (Israel) – Schalke 04 (Germania) 3-0

Au marcat: Buljat ‘7 (autogol), Marica ’84, Wiegel ’90+2

Steaua Bucureşti (România) – AEK Larnaca (Cipru) 3-1

A marcat: Rusescu ’55 (penalti), Nikolici ’70, ’85 / Gorka Pintado ’61.

Clasament final: 1. Schalke 04 – 14 puncte, 2. Steaua Bucureşti – 8 puncte, 3. Maccabi Haifa – 6 puncte, 4. AEK Larnaca – 5 puncte.

Grupa K:

Wisla Cracovia (Polonia) – Twente Enschede (Olanda) 2-1

Au marcat: Gargula ’12, Nunez ’46 / De Jong ’40

Fulham (Anglia) – Odense BK (Danemarca) 2-2

Au marcat: Dempsey ’27, Frei ’31 / Andreasen ’64, Fall ’90+3.

Clasament final: 1. Twente Enschede – 13 puncte, 2. Wisla Cracovia – 9 puncte, 3. Fulham – 8 puncte, 4. Odense BK – 4 puncte.

Grupa L:

Sturm Graz (Austria) – AEK Atena (Grecia) 1-3

Au marcat: Kainz ’59 / Manolas ’10, Burns ’43, Klonaridis ’77

Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Lokomotiv Moscova (Rusia) 5-3

Au marcat: Kljestan ’33, Fernando ’39, Wasilewski ’57, Suarez ’61, Gillet ’78 / Ignatiev ’21, Sişev ’69 (penalti), ’89.

Clasament final: 1. Anderlecht Bruxelles – 18 puncte, 2. Lokomotiv Moscova – 12 puncte, 3. AEK Atena – 3 puncte, 4. Sturm Graz – 3 puncte.

Joi:

Grupa A:

PAOK Salonic (Grecia) – Rubin Kazan (Rusia) 1-1

Au marcat: Vieirinha 15 (p) / Valdez ’48

Shamrock Rovers (Irlanda) – Tottenham (Anglia) 0-4

Au marcat: Pienaar ’29, Townsend ’38, Defoe ’45, Kane ’90+1

Clasament final: 1. PAOK Salonic – 12 puncte, 2. Rubin Kazan – 11 puncte, 3. Tottenham – 10 puncte, 4. Shamrock Rovers – 0 puncte.

Grupa B:

Hannover ’96 (Germania) – Vorskla Poltava (Ucraina) 3-1

Au marcat: Rausch ’25, Konan Ya ’33, Sobiech ’78 / Bezus ’45+1 (p)

FC Copenhaga (Danemarca) – Standard Liege (Belgia) 0-1

A marcat: Batshuayi ’31

Clasament final: 1. Standard Liege – 14 puncte, 2. Hannover ’96 – 11 puncte, 3. FC Copenhaga – 5 puncte, 4. Vorskla Poltava – 2 puncte.

Grupa C:

Hapoel Tel-Aviv (Israel) – Legia Varşovia (Polonia) 2-0

Au marcat: Toama ’33, Yadin ’76

PSV Eindhoven (Olanda) – Rapid Bucureşti (România) 2-1

Au marcat: Manolev ’75, Matavz ’79 / Pancu ’90+2

Clasament final: 1. PSV Eindhoven – 16 puncte, 2. Legia – 9 puncte, 3. Hapoel Tel Aviv – 7 puncte, 4. Rapid Bucureşti – 3 puncte.

Grupa G:

AZ’67 Alkmaar (Olanda) – Metalist Harkov (Ucraina) 1-1

Au marcat: Maher ’37 / Devici ’37

Austria Viena (Austria) – Malmo FF (Suedia) 2-0

Au marcat: Liendl ’62, Barazite ’80

Clasament final: 1. Metalist Harkov – 14 puncte, 2. AZ Alkmaar – 8 puncte, 3. Austria Viena – 8 puncte, 4. Malmo FF – un punct.

Grupa H:

FC Bruges (Belgia) – Sporting Braga (Portugalia) 1-1

Au marcat: Vleminckx ’50 / Ewerton ’65

Birmingham City (Anglia) – NK Maribor (Slovenia) 1-0

A marcat: Rooney ’24

Clasament final: 1. FC Bruges – 11 puncte, 2. Sporting Braga – 11 puncte, 3. Birmingham City – 10 puncte, 4. NK Maribor – un punct.

Grupa I:

Udinese (Italia) – Celtic Glasgow (Scoţia) 1-1

Au marcat: Di Natale ’45+1 / Hooper ’29

Atletico Madrid (Spania) – Rennes (Franţa) 3-1

Au marcat: Falcao ’38 (penalti), Alvaro Dominguez ’43, A. Turan ’79/ Mandjek ’86

Clasament final: 1. Atletico Madrid – 13 puncte, 2. Udinese – 9 puncte, 3. Celtic Glasgow – 6 puncte, 4. Rennes – 3 puncte.

Primele două clasate din fiecare grupă au acces în 16-imile de finală ale Ligii Europa. Tragerea la sorţi va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon.