UDMR îşi păstrează un secretar de stat în Guvern

Kiraly Andras György (UDMR) a fost eliberat din funcţia de secretar de stat în fostul Minister al Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, dar numit imediat pe acelaşi post în noul Minister al Educaţiei Naţionale, oficialii Guvernului spunând că nu au informaţii prin care să explice măsura.
Romania TV
04 ian. 2013, 15:24
UDMR îşi păstrează un secretar de stat în Guvern

Deciziile de eliberare a lui Kiraly Andras György din funcţia de secretar de stat în fostul Minister al Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi, respectiv, de numire a acestuia tot ca secretar de stat în Ministerul Educaţiei Naţionale, reorganizat în noul Guvern, au fost semnate la finele anului trecut, în aceeaşi zi, de către premierul Victor Ponta.

Întrebat, vineri, de jurnalişti care este motivul pentru Kiraly Andras György, membru UDMR, a fost renumit de premierul Ponta la Ministerul Educaţiei, purtătorul de cuvânt al Guvernului, Andrei Zaharescu, a declarat că nu are informaţii pe această temă.

Kiraly a fost numit secretar de stat în Ministerul Educaţiei în februarie 2010 de către premierul Emil Boc, din postura de lider al UDMR Arad.

În vârstă de 66 de ani, Kiraly era director al Liceului „Csiky Gergely” din Arad şi fost deputat UDMR în perioada 2004-2008. El este absolvent al Facultăţii de Istorie din cadrul Universităţii „Babeş-Bolyai”.

La Ministerul Educaţiei, Kiraly se ocupă de problemele învăţământului pentru minorităţi.

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Universitatea Craiova dă lovitura cu Bașakșehir! Câte bilete s-au vândut cu două zile înaintea returului decisiv: profit record pentru club
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Nuțu Cămătaru dezvăluie: L-am ajutat pe Marian Vanghelie în alegeri
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Rezultatele FINALE ale Bac-ului de toamnă, după contestații: Peste 31% au promovat
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
Prunea a răbufnit: ”Louis s-a săturat de fotbal, Petrescu a plătit avionul și Varga stă cu lingourile de aur! Săracii de la CFR sunt în cap”
MediaFlux
Anunț privind voucherele la curent de 50 de lei! Zeci de mii de români au depus deja cererea pentru tichete
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani