UDMR nu susţine modificarea Codurilor penale prin ordonanţă de urgenţă

Senatorul UDMR Cseke Attila a declarat luni că formaţiunea din care face parte nu susţine modificarea Codurilor penale prin ordonanţă de urgenţă, menţionând că aceste proiecte legislative importante trebuie să treacă prin Parlament, informează Agerpres.
Romania TV
25 iun. 2018, 10:47
UDMR nu susţine modificarea Codurilor penale prin ordonanţă de urgenţă

„Nu avem deocamdată semnale nici oficiale, nici informale cu privire la posibilitatea de a se emite ordonanţe de urgenţă pe această temă. Ca principiu, pot să vă spun că UDMR nu a susţinut şi nu a fost de acord cu modificarea într-un domeniul de genul acesta, dar nici în alte domenii prin ordonanţă de urgenţă şi aşa a fost şi când Guvernul tehnocrat a modificat prin ordonanţă de urgenţă Codul penal şi Codul de procedură penală şi aceeaşi atitudine am avut şi atunci când discutăm de luna ianuarie, de Ordonanţa 13. Avem un Parlament, există o majoritate care poate să treacă proiecte legislative importante, acest domeniu este mult prea important, pe lângă alte domenii, să le modificăm prin ordonanţă de urgenţă”, a precizat Cseke Attila, înainte de a participa la Biroul permanent al Senatului.

Întrebat dacă asumarea răspunderii ar fi o variantă acceptabilă pentru UDMR, el a reiterat că acest domeniu ar trebui să rămână prerogativa Parlamentului.

„Acest domeniu şi alte domenii ar trebui să rămână prerogativa Parlamentului. Constituţia permite aceste proceduri, dar noi de-a lungul timpului totdeauna am spus de întărirea rolului Parlamentului, acela de a dezbate proiecte legislative şi de a le vota. Nu este o modalitate tocmai fericită şi nu a fost fericită nici în 2016, când s-au modificat peste 100 de articole din Codul de procedură penală şi vreo 13 din Codul penal, şi nu a fost nici la OUG 13”, a punctat Cseke Attila.

Călin Popescu Tăriceanu, Preşedintele Senatului şi preşedintele ALDE, a declarat luni că este exclusă ordonanţă de urgenţă sau asumarea răspunderii pe Codurile Penale, singura variantă acceptată urmând să fie dezbaterea parlamentară.

„Nu am discutat de niciun fel de ordonanţă de urgenţă pe modificarea Codurilor. (…) Vom merge exclusiv pe calea dezbaterii parlamentare”, a spus Tăriceanu la Palatul Parlamentului.

El a precizat că modificările respective nu vor fi făcute nici prin asumarea răspunderii Guvernului în Parlament.

Preşedintele ALDE a mai spus că la şedinţa coaliţiei au participat liderul PSD, Liviu Dragnea, şi premierul Viorica Dăncilă.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a susţinut, luni, întrebat despre o posibilă Ordonanţă de Urgenţă a Guvernului pentru modificarea Codurilor penale, că nu ştie nimic pentru că a fost plecat din Bucureşti câteva zile. „Nu a făcut nimeni cu mine o astfel de dezbatere. Dacă voi fi solicitat, atunci voi răspunde”, a spus Toader.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Adi Mutu, verdict fără dubii: Jose Mourinho e gata să arunce în aer vestiarul lui Real Madrid! „E bombă atomică pe lângă bombele de acolo!”
Capital.ro
Călin Georgescu este în doliu: Te păstrăm în inimile și în rugăciunile noastre. S-a stins din viață încă un mare patriot român
Playtech.ro
Românii pot primi șomaj chiar dacă nu au contract de muncă. Contribuția care trebuie plătită
Adevarul
Orașul din România desemnat „Destinația Anului 2026” și lider la turism urban: ierarhie surpriză în clasament
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum va fi vremea sâmbătă, 16 mai: Meteorologii anunță temperaturi de vară, însă unele zone nu scapă de furtuni și grindină
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Abuzuri împotriva gimnastei Sabrina Voinea! Mama sa, antrenoarea Camelia Voinea a fost suspendată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi