Udrea: Dacă PSD obţine 50% la europarlamentare, jocurile pentru prezidenţiale sunt făcute

Deputatul PMP Elena Udrea a afirmat, într-un interviu pentru Agerpres, că un scor de cel puţin 50% obţinut de către Alianţa PSD-UNPR-PC la alegerile europarlamentare din 25 mai va duce automat la un succes al candidatului PSD şi la alegerile prezidenţiale din toamnă.
Romania TV
17 mai 2014, 08:39
Udrea: Dacă PSD obţine 50% la europarlamentare, jocurile pentru prezidenţiale sunt făcute

„Dacă PSD, la aceste alegeri, obţine 50%, jocurile pentru la toamnă sunt făcute, nu mai are rost să ne mai deranjăm să votăm în noiembrie. De aceea le spun românilor că e important să vină, o dată pentru poziţia României în Uniunea Europeană, dar mai ales pentru ce urmează să se întâmple în România din noiembrie 2014 încolo”, a declarat Elena Udrea.

Din acest motiv, Udrea crede că este important ca electoratul să se prezinte la vot pentru a bloca ascensiunea social-democraţilor la statutul de partid-stat. „Cred că este foarte important ca pe 25 mai oamenii să vină la vot. Toţi cei care nu vor să lase România condusă de un singur partid, partidul stat, PSD, trebuie să vină să dea un semnal că există un electorat puternic, un segment puternic de electorat care se opune pesedizării României”, a apreciat deputatul PMP.

În ce priveşte Partidul Mişcarea Populară, Udrea a spus că va fi un succes major simplul fapt că PMP va avea reprezentanţi în Parlamentul European. „Faptul că un partid care trei luni de la înfiinţarea legală va reuşi să intre în Parlamentul European este o mare performanţă. Niciun alt partid în doar trei luni nu a mai atins performanţa de a intra, de a câştiga locul în Parlamentul European, de a trece pragul electoral. Deci, nu există un alt partid, în 24 de ani, care să fi avut această performanţă în România. Deci, este o performanţă faptul că vom trimite reprezentanţi în Parlamentul European. Pe de altă parte, Mişcarea Populară, aşa cum arată sondajele, este un partid deja creditat cu mai mult de 10%. Asta arată că oamenii au încredere în noi şi, în condiţiile în care prezenţa la vot ar fi suficient de mare, în condiţiile în care, nu ştiu, nu se întâmplă – Doamne fereşte! – în ziua aceea să avem inundaţii, să avem vreme rea, putem atinge acest scor de două cifre şi asta ne şi dorim să facem”, a estimat Elena Udrea.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Sorin Cârţu a scos în evidenţă problemele de arbitraj din “dubla” Universitatea Craiova – FCSB: “Este o polemică la anularea golului doi! Am vorbit cu Porumboiu”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist: Întreaga familie a fost devastată
Playtech.ro
Cât te costă fundația unei case în 2026. Mulți români subestimează această etapă
Adevarul
A murit „regele motorinei”, partenerul „de afaceri” al fostului șef al ANAF Sorin Blejnar. Era dat în urmărire internaţională din 2015
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nadiana este femeia care a căzut în fața mașinii, în Târgu Jiu! A murit după ce a fost iz... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi nu vine la națională din cauza lui Mihai Stoichiță! ”E o problemă!”
MediaFlux
Anunț pentru seniori de la Casa Națională de Pensii! Ce se întâmplă cu procesul de recalculare a pensiilor
stirilekanald.ro
VIDEO Tentativă de răpire în supermarket! Fetița de un an și jumătate a fost smulsă de lângă mama ei
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat