UE nu finanțează extinderea rețelelor de gaze din România prin PNRR. Anunțul făcut de Ludovic Orban

După refuzul legat de sistemele de irigații, se pare că Bruxelles-ul nu ar dori să finanțeze prin Planul de Recuperare și Reziliență extinderea distribuțiilor de gaze naturale.
Filip Stan
26 apr. 2021, 17:06
UE nu finanțează extinderea rețelelor de gaze din România prin PNRR. Anunțul făcut de Ludovic Orban

După refuzul legat de sistemele de irigații, se pare că Bruxelles-ul nu ar dori să finanțeze prin Planul de Recuperare și Reziliență extinderea distribuțiilor de gaze naturale.

Anunțul a fost făcut de președintele PNL, Ludovic Orban.

„În anumite puncte unde au existat rezerve la nivelul Comisiei Europene să îmbunătăţim argumentaţia şi susţinerea proiectelor pe care noi le considerăm importante pentru România a fi finanţate prin PNRR. (…) Nu numai pe irigaţii. Sunt discuţii legate de cele 600 de milioane pe care noi ne-am propus să le alocăm pentru înfiinţarea de distribuţii de gaz, unde au existat discuţii tehnice care trebuie clarificate privitoare la utilizarea hidrogenului în aceste reţele de gaz, chestiuni tehnice care pot fi soluţionate”, a declarat președintele PNL.

“Nu împărtăşesc modul în care a fost transmis în opinia publică. Toate planurile naţionale de rezilienţă au fost confruntate în cursul negocierilor cu Comisia Europeană cu observaţii, puncte de vedere, sunt anumite lucruri pe care Comisia consideră că trebuie pregătite mai serios, sunt anumite tipuri de finanţări în care Comisia a exprimat puncte de vedere şi a pus nişte întrebări. Este un document care este supus îmbunătăţirii şi urmează să dezbatem în coaliţie şi la nivel guvernamental îmbunătăţirea acestui plan naţional, astfel încât să corespundă exigenţelor Comisiei Europene”, a spus Orban după şedinţa Biroului Executiv al PNL.

În total, prin PNRR, România ar urma să primească 30 de miliarde de euro pentru investiții care să conducă la recuperarea post-covid a economiei, dar au apărut deja probleme. Pe lângă sumele cerute pentru finanțarea de noi sisteme de irigații sau faptul că avem foarte multe proiecte de infrastructură rutieră pentru care cerem bani, iată că acum apare și o problemă de eligibilitate a proiectelor: extinedera rețelelor de gaze, care este combustibil fosil (nu se împacă decât tangențial cu Green Deal). Pentru a reuși să obțină finanțare, ar fi de dorit să putem convinge Bruxelles-ul pentru o utilizarea combinată a noilor rețele de gaze, care să poată transporta un mix gaz-hidrogen obținut din surse regenerabile.

Citește continuarea pe economica.net.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ținta sabotajului rusesc din Capitală. Detalii inedite din dosarul DIICOT despre bomba care trebuia să distrugă un bloc de pe Bulevardul Unirii
Capital.ro
Doliu în sportul internațional. S-a stins un mare campion. A făcut parte din „generația de aur”
Playtech.ro
Ce riști dacă nu dai aceste documente fostului angajat. Amenzi mai mari în 2026
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a găsit în casa menajerei care l-a înjunghiat mortal pe medicul Cristian Staicu. Femeia era căsătorită și avea doi copii
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Decizie de la Casa Albă privind războiul. Trump anunță ce se întâmplă în Iran
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj