UE şi FMI nu vor acorda Greciei tranşa de 8 miliarde de euro decât după referendum

Uniunea Europeană şi Fondul Monetar Internaţional (FMI) nu vor acorda Greciei următoarea tranşă de împrumut, de 8 miliarde de euro, decât după referendumul privind cel de-al doilea plan de salvare, au declarat surse din UE şi FMI, transmite Reuters.
Romania TV
02 nov. 2011, 17:49
UE şi FMI nu vor acorda Greciei tranşa de 8 miliarde de euro decât după referendum

Liderii din zona euro au aprobat săptămâna trecută acordarea celei de-a şasea tranşe din împrumutul de 110 miliarde de euro aprobat Greciei anul trecut, dar sursele au spus că plata va fi blocată şi nu va fi acordată decât după referendum, potrivit Mediafax.

Fără aceste fonduri, Grecia ar putea intra în default (încetare de plăţi). „Board-ul FMI nu vrea să dea bani Greciei şi apoi să se întrebe ce se va întâmpla. Board-ul vrea să fie sigur că Grecia îşi va respecta angajamentele, iar Papandreou nu poate da această siguranţă”, a spus sursa din FMI.

Sursa europeană a arătat că ţările UE s-au alăturat poziţiei FMI şi vor face plata numai după ce Fondul va obţine claritate din partea Greciei în privinţa angajamentelor asumate. „Cu cât mai repede va organiza Grecia referendumul, cu atât mai repede tranşa va fi plătită. Deocamdată, fondurile nu vor fi acordate”, a spus sursa din UE.

Guvernul de la Atena a luat prin surprindere pieţele financiare şi liderii din zona euro, anunţând luni seara că va organiza un referendum pentru a consulta populaţia în legătură cu cel de-al doilea program de salvare convenit la Bruxelles săptămâna trecută.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Ilie Bolojan, avertisment pentru economie. România nu se poate întoarce la vechiul model bazat pe datorii: Este o perioadă dificilă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara