UE va acorda Moldovei susţinere tehnică şi financiară după semnarea Acordului de Asociere

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova, după semnarea Acordului de Asociere, susţinere tehnică şi financiară în vederea continuării reformelor, a declarat miercuri ministrul francez de externe Laurent Fabius, aflat într-o vizită la Chişinău împreună cu omologul său german Frank-Walter Steinmeier, informează Moldpres, citată de Agerpres.
Romania TV
23 apr. 2014, 18:50
UE va acorda Moldovei susţinere tehnică şi financiară după semnarea Acordului de Asociere

Şeful diplomaţiei de la Paris a subliniat, totodată, că vizita sa şi a ministrului german la Chişinău constituie o confirmare a susţinerii de către Franţa şi Germania a parcursului european al Republicii Moldova şi a eforturilor acestei ţări de a realiza reformele necesare.

”Dorim să apropiem Moldova de UE şi să permitem în acelaşi timp ca relaţiile să fie excelente şi cu Federaţia Rusă”, a afirmat Laurent Fabius, potrivit aceleiaşi surse.

La rândul său, ministrul german Frank-Walter Steinmeier a afirmat că Republica Moldova a obţinut progrese în contextul parcursului european şi a îndemnat autorităţile de la Chişinău să continue reformele. ”Republica Moldova poate să aibă încredere în parteneriatul cu Europa. Acesta nu este îndreptat împotriva cuiva. Parteneriatul nostru înseamnă cooperare şi nu confruntare”, a subliniat Frank-Walter Steinmeier.

Premierul Iurie Leancă a evidenţiat că vizita celor doi miniştri la Chişinău reprezintă o reconfirmare a susţinerii pe care UE o acordă agendei europene şi transformărilor pe care le întreprinde guvernul de la Chişinău. ‘Este un mesaj de încurajare, dar şi un îndemn să continuăm modernizarea ţării. Am convenit să extindem cooperarea bilaterală cu ambele ţări, având drept punct de reper transpunerea în viaţă a prevederilor Acordului de Asociere’, a accentuat Iurie Leancă.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Antrenorul care l-a înlocuit pe Mircea Lucescu la echipa națională s-a prăbușit emoțional: „De două zile plânge!”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj