Ultimele detalii despre starea de sănătate a criminalului de la Timiş. Medicii anunţă transferul

Ionel Marcel Lepa, bărbatul care a omorât un poliţist din judeţul Timiş aflat în misiune, este păzit în spital de trei poliţişti. El a fost operat şi i-au fost scoase două gloanţe, iar joi va fi externat şi va fi dus la audieri. Cel mai probabil, ulterior va fi din nou internat într-un spital penitenciar.
Iulian Tudor
05 iun. 2019, 08:59
Ultimele detalii despre starea de sănătate a criminalului de la Timiş. Medicii anunţă transferul

Potrivit medicilor de la Spitalul Municipal Timişoara, acolo unde este internat Ionel Marcel Lepa, criminalul polişistului Cristian Amariei, acesta este păzit de trei poliţişti şi se recuperează după intervenţia chirurgicală la care a fost supus marţi.

Doctorii i-au scos două gloanţe şi spun că nu au apărut niciun fel de complicaţii după operaţie.

„Starea lui e stabilă, fără febră. Din punctul nostru de vedere, e bine. Ar trebui să facem transferul într-un spital penitenciar. În jur de 30 de minute a durat operaţia. Noi sperăm ca mâine să fie externat. Am luat legătura cu Ministerul de Interne să vină să îl preia şi, în principiu, mâine de dimineaţă la ora 9.00 să facem transferul. E cooperant şi inclusiv cu personalul medical, cu asistentele care fac tratamentul. Nu sunt probleme”, a declarat medicul Ovidiu Burlacu, şeful Clinicii de Chirurgie Toracică din cadrul Spitalului Municipal Timişoara.

Acesta spune că rănile provocate de gloanţe au fost infectate, iar acum pacientul se află sub tratament perfuzabil.

„Nu a fost o mică infecţie. Rănile provocate au fost infectate pentru că orice fel de rană, după şase ore, este infectată. Dar după intervenţia chirurgicală în care am făcut lavaj, am drenat zona în care am găsit proiectilele, nu e nicio problemă. Fără febră. A fost cu febră, acum nu mai e, este pe tratament antibiotic, perfuzabil pe care probabil îl va continua şi la spitalul penitenciar. Nu a fost vizitat de nimeni, nu are voie”, a mai declarat medicul Ovidiu Burlacu.

Poliţistul Cristian Amariei, în vârstă de 43 de ani, din judeţul Timiş, a fost împuşcat mortal, duminică, în timp ce încerca să îl captureze pe Ionel Marcel Lepa, urmărit naţional şi internaţional. Bărbatul era căutat după ce fusese condamnat pentru tâlhărie.

Ionel Marcel Lepa a fost prins în noaptea de luni spre marţi, în jurul orei 4.45, în casa bunicii unui prieten de-al său din localitatea Remetea Mare. Arma cu care a fost ucis poliţistul a fost găsită asupra lui Lepa. El avea la brâu atât pistolul, cât şi o borsetă cu gloanţe, conform imaginilor din momentul capturării.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cristiano Ronaldo și-a luat mașină în valoare de peste 1 milion de euro. Ce preferințe a avut fotbalistul
Capital.ro
Se pune poprire pe conturi și salariu. Banca transmite notificări și dă termen de 30 de zile. Românii care trebuie să achite banii de urgență
Playtech.ro
Ce reprezintă stelele unui hotel. Diferenţele clare între o cazare de trei şi patru stele
Adevarul
Cât de mare a riscul ca europenii să intre în război cu Iran: „Trebuie acoperire aeriană, portavioanele vor fi cele ale francezilor și britanicilor”
wowbiz.ro
Tatăl fetei de 18 ani ucise în Bihor, primele declarații după ce presupusul criminal a fost prins. Bărbatul îi acuză pe polițiști: „M-am rugat în genunchi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Documente secrete despre OZN-uri. Departamentul de Război al SUA a făcut publice imagini și relatări spectaculoase FOTO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi