Ultimul termen în procesul în care Sorin Oprescu e acuzat de luare de mită. DNA a cerut 15 ani de închisoare pentru fostul primar

Procesul în care este judecat fostul primar al Capitalei, Sorin Oprescu, s-a încheiat joi, însă instanţa a rămas în pronunţare. Curtea de Apel Bucureşti ar urma să dea verdictul definitiv pe 9 decembrie.
Filip Stan
14 oct. 2021, 22:55
Ultimul termen în procesul în care Sorin Oprescu e acuzat de luare de mită. DNA a cerut 15 ani de închisoare pentru fostul primar

Procurorul DNA a cerut instanţei majorarea pedepsei lui Sorin Oprescu, acuzat de luare de mită, spălare de bani, abuz în serviciu şi grup infracţional organizat. Participanţii la proces susţin că DNA a solicitat ca pedeapsa să fie orientată spre maximul de 15 ani de detenţie, în condiţiile în care Sorin Oprescu este acuzat de fapte grave de corupţie, a fost primar general, senator şi candidat la preşedinţia României, notează G4 Media.

În faţa instanţei, medicul Sorin Oprescu a cerut să fie achitat, susţinând că este nevinovat. Fostul edil al Capitalei a precizat că procurorii au împotriva lui doar denunţul lui Bogdan Cornel Popa, fost director al Centrului Cultural al Palatelor Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului și al Administrației Cimitirelor și Crematoriilor Umane.

Mai mult, Sorin Oprescu a spus, în apărarea sa, că nu are avere, a muncit 43 de ani şi a stat 17 într-un partid de stânga, notează sursa citată.

Citeşte şi: Gigi Becali despre vaccinare. „Nu sunt stăpân de sclavi, fiecare face ce vrea, dar eu nu mă vaccinez!”

Ultimul termen în procesul în care Sorin Oprescu. Acuzaţiile DNA la adresa fostului primar

Fostul primar al Capitalei, Sorin Oprescu, a fost deferit justiţiei în noiembrie 2015. Procurorii acuză că, între 2013 – 2015, pe atunci primarul Capitalei, Sorin Oprescu, ar fi constituit un grup infracţional organizat cu scopul de a încasa comisioane din contractele atribuite de instituţiile din subordinea primăriei.

Primarului i-ar fi revenit 10% din fiecare factură achitată de municipalitate.

„La data de 05 septembrie 2015, inculpatul Oprescu Sorin Mircea în calitate de Primar al Municipiului București, în baza unei înțelegeri prealabile cu inculpații Popa Bogdan Cornel și Stanca Cristian, a primit de la primul suma de 25.000 euro din totalul de 60.000 euro pretinși în mod necuvenit de cei doi de la administratorii unei societăți comerciale (denunțători în cauză), în legătură cu un contract de execuții lucrări în cadrul Centrului Cultural al Palatelor Brâncovenești de la Porțile Bucureștiului”, arătau procurorii DNA.

În mai 2019, la Tribunalul Capitalei, Sorin Oprescu a fost condamnat la 5 ani şi 4 luni de închisoare, însă a declarat apel, care s-a finalizat pe 14 octombrie 2021 la Curtea de Apel Bucureşti.

Citeşte şi: Rafila, scenariu sumbru: „Dacă mai stăm două săptămâni cu 16 mii de cazuri zilnic va fi o mare dramă”

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Acestea sunt transferurile pe care le face Rapid. Victor Angelescu anunță trei noi veniri în Giulești
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Nu există obligativitate pentru proprietari. Se obține aprobare prin Adunarea Generală a Asociației de Proprietari
Playtech.ro
Ce valoare au voucherele de vacanță 2026 pentru profesori: Ce schimbări au apărut
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend