Ultranaţionalistul sârb Vojisalv Seselj, condamat la doi ani de închisoare pentru ultraj

Liderul extremei-drepte din Serbia, Vojisalv Seselj, a fost condamnat joi la doi ani de închisoare de către Tribunalul Penal Internaţional pentru fosta Iugoslavie (TPI), pentru ultraj, pentru că nu a retras anumite informaţii confidenţiale de pe site-ul său
Romania TV
28 iun. 2012, 18:43
Ultranaţionalistul sârb Vojisalv Seselj, condamat la doi ani de închisoare pentru ultraj

Liderul Partidului Radical Sârb (SES), Vijislav Seselj, care a pledat nevinovat, a fost condamnat pentru a treia oară de TPI pentru divulgare de informaţii confidenţiale privind martorii protejaţi care au depus mărturie la procesul său pentru crime împotriva umanităţii şi crime de război.

Aceste informaţii se regăsesc în cărţile pe care acesta le-a scris precum şi în documente confidenţiale pe care le-a depus în cadrul procesului, şi au fost publicate pe site-ul său de Internet. Acestea nu au fost retrase, în pofida somaţiilor Tribunalului.

„Această încălcare flagrantă a dispoziţiilor instanţei constituie o ofensă directă împotriva autorităţii judiciare a Tribunalului”, precizat judecătorul.

La 31 octombrie 2011, Vojislav Seselj, în vârstă de 57 de ani, a fost condamnat la 18 luni de închisoare pentru ultraj, după o primă condamnare la 15 luni, în 2009. Statutul TPI prevede o pedeapsă maximă de şapte ani de închisoare şi/sau o amendă de 100.000 de euro pentru ultraj.

La 7 martie a fost cerută o pedeapsă de 28 de ani de închisoare pentru liderul ultranaţionalist sârb, acuzat de crime comise în Bosnia şi Croaţia între 1991 şi 1993 împotriva civililor de altă etnie decât sârbă, în special croaţi şi musulmani.

Seselj, care pledează nevinovat, se apără singur, procesul său fiind deschis în 2006.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf s-au împăcat! Impresara a făcut marele anunț
Fanatik.ro
Ilie Năstase, primul mare sportiv al lumii care a semnat cu Nike. Cum l-a „furat” rivala Adidas pe „Nasty”
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Datoriile locatarilor către asociația de proprietari. Când se prescriu, conform legii
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Gestul impresionant pe care l-au făcut oamenii din Oradea, înainte ca medicul Sharma să își piardă viața. Sute de persoane s-au mobilizat pentru a-l ajuta
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Virus gripal neobișnuit. OMS trage un semnal de alarmă privind noua tulpină
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”