Un artist stradal olandez a creat un grafitti spectaculos cu ajutorul locuitorilor unui bloc FOTO

Artistul stradal olandez Jan Is De Man realizează picturi murale 3D pentru comunităţile locale care vor să se conecteze prin intermediul artei sale şi să îşi decoreze cartierele. 
Romania TV
06 mart. 2020, 13:03
Un artist stradal olandez a creat un grafitti spectaculos cu ajutorul locuitorilor unui bloc FOTO

Artistul stradal olandez Jan Is De Man realizează picturi murale 3D pentru comunităţile locale care vor să se conecteze prin intermediul artei sale şi să îşi decoreze cartierele. Scopul lui este să creeze lucrări cu care membrii comunităţii care îl angajează să se identifice, de aceea de cele mai multe ori subiectul picturilor este ales împreună cu aceştia. 

Ultima sa lucrare a apărut pe peretele unui mic bloc din oraşul Utrecht.

Ajutat de partenerul să de afaceri, Deef Feed, artist şi el, împreună cu care are şi un salon de tatuaje, Jan a început să caute o idee. Deef Feed a povestit că îi cunoştea pe cei care locuiau la parterul clădirii şi prima idee fusese să picteze un imens smiley face, pentru că ce anume poate aduce mai uşor zâmbetul pe feţele trecătorilor decât o faţă uriaşă galbenă care râde direct spre ei?

După ce au studiat mai bine forma clădirii, le-a venit ideea de a transforma zidul lateral într-o bibliotecă 3D. Iar pentru a pesonaliza opera şi a o conecta cu comunitatea de locatari, aceştia au fost întrebaţi care sunt cărţile lor preferate şi acestea au fost redate în pictura murală. Astfel, rezultatul este reprezentarea unei biblioteci comune a vecinilor, iar trecătorii sunt de-a dreptul încântaţi, mulţi orindu-se pentru poze şi chiar interesându-şe de semnificaţia lucrării.

Citeşte şi: Ţestoasă rănită grav în incendiul amazonian, salvată cu o carapace 3D VIDEO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
S-a aflat! Vreme stricată de Crăciun
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet