Un avion militar F-16 s-a prăbușit într-un parc național. Pilotul a reușit să se catapulteze

Un avion de luptă F-16 s-a prăbușit marți într-un parc național. Pilotul a reușit să se catapulteze.
Alina Costache
01 mai 2024, 11:26
Un avion militar F-16 s-a prăbușit într-un parc național. Pilotul a reușit să se catapulteze

Un avion de luptă s-a prăbușit într-un parc național din New Mexico, în sud-vestul Statelor Unite ale Americii.

Pilotul a reuşit să se catapulteze înainte ca avionul să se prăbuşească în parcul naţional White Sands, conform spuselor bazei aeriene Holloman, pe pagina de Facebook.

‘Tot personalul neurgent trebuie să evite zona pentru a nu se expune produselor chimice de la bordul avionului’, a precizat baza aeriană.

Citește și: Cel puţin cinci morţi şi 33 de răniţi în sudul Chinei, după ce o tornadă a distrus complet orașul Guangzhou

Celebru pentru dunele sale imense de nisip alb, compuse din cristale de gips, parcul naţional White Sands atrage sute de mii de vizitatori în fiecare an.

El este înconjurat de o uriaşă zonă deşertică administrată de armata americană, care testează acolo numeroase arme şi rachete.

În acest loc îndepărtat al Statelor Unite a avut loc în 1945 faimosul test Trinity, prima explozie a unei bombe atomice. Episodul a apărut recent în filmul ‘Oppenheimer’, premiat cu mai multe Oscaruri.

F-16 ‘Fighting Falcon’ este un model de avion supersonic monomotor, dezvoltat iniţial pentru armata americană în anii 1970. Sute de exemplare se află încă în serviciu în SUA şi în alte ţări.

Citește și: Predicțiile clarvăzătoarei Baba Vanga devin realitate! Ce mai urmează să se întâmple în 2024

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
România, fără apărare în calea dronelor? Cât de gravă e, în realitate, situația după incidentele de la Galați și Tulcea. Un general în rezervă, avertisment dur: „Avem lipsuri”
Capital.ro
Decretele privind demisiile miniștrilor PSD, publicate în Monitorul Oficial. Bilanțuri complete și predarea portofoliilor către interimari
Playtech.ro
Ce contracte de închiriere trebuie înregistrate la ANAF. Avantajele contribuabilului și cum se procedează în 2026
Adevarul
SURSE Grupul politic care ar putea decide soarta lui Bolojan: negocieri tensionate și acuzații dure înainte de moțiune
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în București. O femeie a ajuns în stare critică după un lifting facial: „Noi am pregătit acum, am luat sicriul, loc de veci..”
iamsport.ro
Legendarul Claudiu Răducanu, bătut fără vină: ”Eram plin de sânge!”
MediaFlux
Jupiter a ieșit din retrograd și activează viața sentimentală a trei zodii. Cine se va îndrăgosti la finalul lui aprilie
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara