Un bărbat a murit în timp ce se afla într-un centru de carantină

Un bărbat care se întorsese din Germania a murit într-un centru de carantină instituţionalizată din Bistriţa-Năsăud. Cei care l-au descoperit au fost jandarmii care asigurau paza. Aceştia şi-au dat seama că ceva nu este în regulă în momentul în care bărbatul nu şi-a ridicat micul dejun şi nici prânzul. 
Filip Stan
03 iun. 2020, 15:08
Un bărbat a murit în timp ce se afla într-un centru de carantină

Un bărbat în vârstă de 51 de ani, care se întorsese din Germania în 22 mai, trebuia să stea în izolare la domiciliu 14 zile. Pentru că bărbatul nu a respectat măsura impusă de autorități, trei zile mai târziu a fost trimis într-un centru de carantină instituționalizată.

Miercuri, bărbatul nu și-a ridicat micul dejun și prânzul, motiv pentru care jandarmii au încercat să ia legătura cu acesta. Fiindcă bărbatul nu a răspuns, forțele de ordine au forțat ușa camerei unde stătea.

„În această dimineață și la prânz, bărbatul de 51 de ani care s-a întors dintr-o călătorie internațională, aflat într-un centru de carantină sub pază, nu a ridicat masa, astfel că jandarmii care asigurau paza locației de carantinare au încercat să ia legătura cu acesta pentru a verifica dacă sunt nereguli. Ca urmare a faptului că nu au reușit să stabilească un contact, forțele de ordine au recurs la intrarea forțată în camera acestuia”, transmit reprezentanții Instituției Prefectului.

Bărbatul a fost găsit în stare de inconștiență. De îndată a fost efectuat un apel la numărul unic de urgență 112.

Echipajele medicale care au intervenit la fața locului au constatat decesul acestuia.

O echipă formată din polițiști de la Investigații Criminale și Criminalistic se află la fața locului și efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care a avut loc decesul. Totodată, va fi efectuată necropsia cadavrului care va stabili cu exactitate cauza morții.

„Menționăm faptul că bărbatul nu a semnalat autorităților în niciun moment probleme de sănătate, simptomatologie specifică CoVid-19 sau alte probleme. Ultima dată când s-a luat legătura cu această persoană a fost în seara de 2 iunie. În funcție evoluția situației, vom reveni cu mai multe amănunte despre acest caz în momentul în care va fi definitivat raportul asupra decesului persoanei în cauză”, mai precizează autoritățile.

Citeşte şi Încă opt persoane au murit de coronavirus în România. Bilanţul deceselor a ajuns la 1296

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, din nou în doliu! A murit la 4 zile după Mircea Lucescu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Cum reduci consumul de apă într-o familie de 4 persoane fără să faci sacrificii. Poți să scazi factura cu până la 30%
Adevarul
Cum au fost construite minunile ingineriei antice. Dunărea și munții, mutați pentru Podul lui Traian și Sarmizegetusa Regia
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
”Miron Cozma striga din tribună”. S-a aflat după 30 de ani! Motivul incredibil pentru care Răducioiu s-a retras de la națională
MediaFlux
Hristos a Înviat! Tradiții și obiceiuri în Noaptea de Înviere și în prima zi de Paște. Ce este obligatoriu
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj