Un bărbat voia să racoleze eleve pentru prostituţie. Suspectul a fost amendat, iar tinerele depun plângeri penale împotriva lui

Jandarmii arădeni au identificat, în urma unei postări pe Facebook, un bărbat care ar fi acostat eleve în faţa unui liceu, oferindu-le acestora bani pentru a "merge" cu el, suspectul fiind amendat cu 1.500 de lei, în timp ce două tinere care l-au recunoscut au anunţat că vor depune plângeri penale.
Romania TV
13 apr. 2019, 10:52
Un bărbat voia să racoleze eleve pentru prostituţie. Suspectul a fost amendat, iar tinerele depun plângeri penale împotriva lui

Un jandarm arădean a citit pe Facebook mesajul unei eleve din oraşul Pecica, ce atrăgea atenţia cu privire la un bărbat ce ar încerca să racoleze tinere cu propuneri indecente. „Acest om abordează fete pe stradă întrebându-le cât este ceasul, iar apoi punându-le întrebări foarte vulgare. Spun pentru că şi eu am păţit-o. (…) M-a întrebat dacă doresc să vin cu el pentru două milioane (200 de lei – n.r.)”, a scris o adolescentă.

Postarea i-a atras atenţia unui jandarm, care şi-a alertat colegii, constatând că sunt cel puţin două eleve care au sesizat acelaşi lucru. „Este vorba despre un bărbat care acostează tinere eleve pe stradă şi le propune să ‘meargă’ cu el, pentru suma de 200 lei. Şi se pare că cele două fete, din cazul nostru, nu sunt singurele care au păţit acest lucru. Colegul nostru a luat legătura cu persoana în cauză, iar, după ce a primit toate informaţiile necesare, le-a transmis dispeceratului Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad. Jandarmii din Pecica au fost mobilizaţi şi, împreună cu poliţiştii locali, au plecat pe urmele individului”, a declarat, sâmbătă, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Arad, Dan Monoranu.

Conform sursei citate, suspectul a fost depistat pe o stradă din Pecica, constatându-se că locuieşte în oraş fără forme legale.

„Bărbatul a fost recunoscut de către părţile vătămate, drept pentru care acesta a fost sancţionat contravenţional de către jandarmi, cu amendă în valoare de 1.500 lei, conform prevederilor Legii nr. 61 din 1991 (republicată) pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice”, a adăugat Monoranu.

Două eleve au anunţat că vor depune şi plângere penală împotriva bărbatului la începutul săptămânii viitoare.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Perioada de pauză luată de Gică Hagi se apropie de sfârșit: ”Sunt convins că vrea”
Capital.ro
Obligație la bloc. Proprietarii vor plăti inclusiv pentru un apartament gol. Nu poți invoca neutilizarea spațiului
Playtech.ro
Concediu suplimentar în 2026: Angajații care primesc zile în plus și câte
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend