Un bărbat de 53 de ani din judeţul Galaţi a murit de gripă. Alte 67 de cazuri sunt confirmate în ţară

Un bărbat de 53 de ani din judeţul Galaţi a murit din cauza gripei, fiind primul deces din acest sezon, în condiţiile în care au fost confirmate 67 de cazuri de gripă. De asemenea, aproape 1,2 milioane de persoane au fost deja vaccinate antigripal cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătăţii, conform celor mai recente date.
Iulian Tudor
05 ian. 2019, 06:03
Un bărbat de 53 de ani din judeţul Galaţi a murit de gripă. Alte 67 de cazuri sunt confirmate în ţară
 „A fost comunicat primul deces la caz confirmat cu virus gripal, tip A,  subtip H3: bărbat în vârstă de 53 de ani, din jud.Galaţi, având condiţii medicale  preexistente şi nevaccinat anti-gripal”, anunţă Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile (CNSCBT), scrie news.ro.
 
Citeşte şi Un bărbat a fost găsit mort în spatele magazinului Unirea din Capitală

De la începutul sezonului au fost confirmate 67 cazuri de gripă: 11 cazuri gripă cu virus AH1, 19 cazuri gripă cu virus AH3, 36 cazuri gripă cu virus A nesubtipat, 1 caz gripă cu virus B.

Până la data de 30.12.2018 au fost vaccinate antigripal 1.187.159 persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sănătăţii.
 
Conform unui studiiu făcut public la jumătatea lui decembrie 2018, 52 la sută dintre români se declară pro vaccinare, însă aproape 60% nu s-au vaccinat niciodată împotriva gripei. 45% dintre dintre participanţii la studiu consideră că ar fi necesare mai multe campanii de informare, iar aproape 5% dintre respondenţi au spus că nu ştiau că există vaccinuri împotriva gripei.
 
În România, în sezonul rece 2017 – 2018, s-au înregistrat 129 de decese din cauza gripei şi peste 1.700 de îmbolnăviri.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, cu stadionul Dinamo! Ei vor decide soarta arenei – lucrările sunt blocate până atunci
Capital.ro
O nouă dronă a intrat în spațiul aerian al României în noaptea de miercuri spre joi. Două avioane F-16 au fost ridicate de la sol
Playtech.ro
Cum va fi vremea la mare de Sfânta Maria 2026. Câte grade vor fi pe litoral și cât de caldă ar putea fi apa
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Schimbare pentru șoferii care folosesc Waze. Alertele și filtrele de poliție ar putea dispărea din aplicație
iamsport.ro
Jucătorul pentru care ”ar fi bine să plece” de la FCSB: ”O să o zic direct”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat