Un bărbat din Călăraşi a fost diagnosticat cu malarie

Un bărbat din Călărăşi este internat la Spialul de Boli Infecţioase şi Tropicale "Victor Babeş" din Capitală, cu diagnosticul de malarie, pacientul contractând boala în Guineea Ecuatorială, unde a lucrat o perioadă.
Romania TV
02 nov. 2011, 12:09
Un bărbat din Călăraşi a fost diagnosticat cu malarie

Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, s-a întors în 28 octombrie din Guineea Ecuatorială, unde a lucrat o perioadă. Trei zile mai târziu, bărbatul a ajuns la spitalul din Capitală, cu simptome de febră, frisoane şi cefalee, iar analizele au confirmat diagnosticul de malarie.

„Având în vedere confirmarea malariei, bărbatul a fost internat şi supus unui tratament”, a declarat medicul epidemiolog Camelia Truică de la DSP Călăraşi.

Directorul medical al Spitalului de Boli Infecţioase şi Tropicale „Victor Babeş” din Capitală, Simin Florescu, a declarat că de la începutul anului şi până în prezent la Spitalul de Boli Infecţioase şi Tropicale „Victor Babeş” s-au înregistrat peste 30 de cazuri de malarie, unele foarte uşoare, dar şi câteva forme foarte severe şi a atras atenţia celor care pleacă în zone cu boli eradicate în România să consulte un medic specialist pentru profilaxie.

DailyBusiness
PESTE 4000 de oameni ar putea rămâne FĂRĂ loc de muncă dacă va crește TVA-ul
Spynews
ANM, anunț de ultimă oră! A fost emis cod portocaliu și galben! Urmează ploi torențiale și val de căldură intensă
Bzi.ro
Dana Rogoz, răvășitoare într-un costum de baie! La 39 de ani, are o siluetă de invidiat – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
„De două zile, oamenii respiră substanțe toxice cancerigene”. Localitatea din România în care s-ar fi produs un adevărat dezastru ecologic
Capital.ro
Moneda națională devine istorie. Se trece la EURO. Decizia se aplică din anul 2026
Playtech.ro
Cât costă vinieta pentru Bulgaria pentru 7 zile sau o lună. Prețurile actualizate în 2025
DailyBusiness
Polițiștii i-au confiscat mașina de 43.000 de euro, după ce l-au prins Constanța. Ce au descoperit în urma verificării
Adevarul
Fost șef al CIA: Lipsa de încredere a lui Trump în propriii șefi ai serviciilor de informații este „foarte înfricoșătoare”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Lorena Tonciu, cadou de zeci de mii de euro de la părinți. Cum e răsfățată sora Andreei Tonciu de cei care i-au dat viață / FOTO
Spynews
Avocata lui Gabi Bădălău, declarații despre ultimul proces din instanță. Claudia Pătrășcanu ar fi fost cea care ar fi început totul. Câți bani ar fi la mijloc
Evz.ro
Vrei viză pentru America? Ai grijă ce faci pe rețelele sociale!
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 26 iunie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 23,12 milioane de lei la Joker
Cancan.ro
Despărțire-ȘOC în showbiz! Artista l-a părăsit pe tatăl fetiței sale, după 9 ani de relație
Playsport.ro
Românii se întorc acasă după ani de muncă în pribegie: ce îi face să renunțe la Occident, potrivit inte...
Capital.ro
România s-a cutremurat. Ion Iliescu a făcut personal anunțul: Pot să închid ochii...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Corina Caragea, în costum de baie. Imagini cu prezentatoarea de la PRO TV dintr-un paradis acvatic
stirilekanald.ro
Fotbalistul mort la doar 18 ani. Ce s-a înttâmplat, de fapt
Cele mai bune 9 alimente care protejeaza ficatul de boli
MediaFlux
Se taie bani din pensii! Când începe reținerea CASS și ce sume se pierd lunar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
A început recepția finală a celui mai așteptat lot de autostradă! Va oferi cale liberă spre litoral (VIDEO)