Un bărbat suspectat de legături cu islamişti shebab scapă de poliţia britanică îmbrăcat în burqa

Poliţia britanică căuta marţi un bărbat de origine somaleză, suspectat de legături cu islamiştii shebab, care a reuşit să scape de controlul judiciar purtând o burqa, la o rugăciune de vineri, într-o moschee din Londra.
Romania TV
05 nov. 2013, 13:20
Un bărbat suspectat de legături cu islamişti shebab scapă de poliţia britanică îmbrăcat în burqa

Ministrul britanic de Interne, Theresa May, a asigurat, luni după-amiază, în Camera Comunelor, că Mohammed Ahmed Mohamed nu reprezintă, potrivit serviciilor de securitate, „o ameninţare directă” pentru Marea Britanie.

În apelul său către martori, însoţit de difuzarea identităţii şi prezentarea unei fotografii a suspectului, poliţia britanică le-a recomandat cetăţenilor să semnaleze prezenţa acestui tânăr, fără a încerca să intre cu el în contact.

Theresa May a confirmat că Mohammed Ahmed Mohamed, care purta o brăţară electronică ce le permitea autorităţilor britanice să-l supravegheze şi care era obligat să meargă zilnic la o secţie de poliţie, a intrat vineri într-o moschee din Acton, în vestul Londrei, fiind îmbrăcat în stil occidental, însă câteva ore mai târziu a ieşit purtând o burka, la fel ca o femeie.

De asemenea, poliţia a oferit imagini cu suspectul de la camere de supraveghere. Tânărul era plasat sub regim de libertate supravegheată („Terrorism prevention and investigation measures notices”), conform noilor norme adoptate în ianuarie 2012. Aceste măsuri se aplică persoanelor suspectate de activităţi teroriste, fără ca justiţia să dispună de suficiente dovezi pentru a declanşa o procedură penală.

În cazul acestui suspect, justiţia a încercat să-l împiedice să călătorească în scopul „susţinerii terorismului în străinătate”, a adăugat May.

Potrivit unor surse din cadrul poliţiei, Mohammed Ahmed Mohamed a participat, în 2008, la o tabără de antrenament a islamiştilor shebab în Somalia şi a favorizat intrarea în Marea Britanie a „presupuşilor terorişti”, originari din Somalia.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Adrian Porumboiu a numit echipele care se califică în play-off-ul SuperLigii: „E o plăcere să-i vezi. Fotbal de calitate”
Capital.ro
Marea actriță a murit. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii: O actriță cu adevărat minunată!
Playtech.ro
Traian Băsescu a ajuns de nerecunoscut! Imaginile de necrezut au fost date la TV, ce se întâmplă cu fostul preşedinte
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day