Un batalion de sisteme sol-aer ucrainean ar fi dislocat în apropiere de Doneţk

Un batalion de sisteme sol-aer Buk al armatei ucrainene se află de miercuri în regiunea Doneţk (estul Ucrainei), unde o aeronavă de pasageri Boeing 777 aparţinând companiei Malaysia Airlines s-a prăbuşit, într-o catastrofă aeriană soldată cu 298 de morţi.
Iulian Tudor
18 iul. 2014, 05:44
Un batalion de sisteme sol-aer ucrainean ar fi dislocat în apropiere de Doneţk

Un batalion de sisteme Buk al forţelor armatei ucrainene a sosit miercuri în regiunea Doneţk. O altă divizie cu astfel de echipamente se pregăteşte să părăsească Harkov”, a declarat, vineri, o sursă bine informată de la Moscova, citată de Ria Novosti. Potrivit acestuia, numai sistemele sol-aer Buk sau S-300 sunt capabile să doboare un avion la o altitudine de 10.000 de metri.

Într-un comunicat difuzat anterior de serviciul de presă, Ministerul rus al Apărării susţine că în zona Doneţkului sunt desfăşurate batalioane ucrainene cu 27 de lansatoare ale sistemului „BukM1”, capabile să lovească ţinte la orice altitudine.

La periferia nord-estică a Doneţkului, unde s-a produs catastrofa aeriană, sunt desfăşurate batalioane ale Regimentului de rachete 156 al armatei ucrainene, care au în dotare sisteme de rachete sol-aer „Buk-M1” , subliniază ministerul. Aceste complexe sunt în măsură, după datele lor tactice şi tehnice, să detecteze ţinte aeriene de până la 160 de kilometri şi să lovească la orice altitudine pe o distanţă de peste 30 de km.

Primul care a invocat acest sistem de rachete sol-aer a fost consilierul ministrului ucrainean de interne Anton Gheraşcenko, care a estimat joi că aeronava malaeziană ar fi fost doborâtă cu un sistem de rachete sol-aer Buk. Administraţia preşedintelui Petro Poroşenko a reiterat această ipoteză, dar rebelii proruşi susţin că nu dispun de astfel de arme sofisticate.

VEZI ŞI: MAE: Niciun român nu se află pe lista pasagerilor avionului prăbuşit în Ucraina

Aeronava malaeziană Boeing 777, care zbura de la Amsterdam (Olanda) la Kuala Lumpur (Malaezia) cu 283 de pasageri şi 15 membri ai echipajului la bord, s-a prăbuşit joi în regiunea ucraineană Doneţk, teatrul unui conflict armat între armata Kievului şi insurgenţi proruşi înarmaţi. Kievul acuză rebelii proruşi de doborârea avionului cu sisteme de rachete sofisticate pe care le-ar fi primit din partea Rusiei, în timp ce insurgenţii dau vina pe autorităţile ucrainene pentru tragedie, susţinând că nu dispun de astfel de dispozitive.

CITEŞTE ŞI: Momentul prăbuşirii avionului din Ucraina a fost filmat VIDEO

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Câți bani câștigă echipele care s-au calificat în semifinalele Cupei României Betano. FRF, fond total de 1,2 milioane de euro
Capital.ro
Reguli cu vecinii-problemă de la bloc. Primăria și asociația de proprietari pot intra la ei în locuință
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
„Prost pentru că e fricos și fricos pentru că e prost”: CTP explodează după declarațiile lui Nicuşor Dan privind umbrela nucleară a Franței
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Decesul surorii i-a marcat viața fostului antrenor de la Universitatea Craiova: ”Avea 19 ani, părinții au fost devastați, o tragedie fără margini”
MediaFlux
Când se dau bani în plus pentru pensionari și mame. Discuția finală dintre Nicușor Dan și liderii Coaliției
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj