Un bebeluş născut pe câmp, abandonat chiar acolo. A fost găsit de o localnică: „Micuţul stătea jos printre spini. Era gol, plângea”

Un bebeluş din Republica Moldova a fost abandonat pe câmp, la scurt timp după ce a venit pe lume. Povestea cu adevărat emoţionantă este mărturisită chiar de doi localnici, care au găsit copilul şi l-au îngrijit.
Romania TV
13 iul. 2020, 14:50
Un bebeluş născut pe câmp, abandonat chiar acolo. A fost găsit de o localnică:

În jurul orei 18:00, polițiștii din Nisporeni au fost sesizați de către un cetățean, din satul Cristești, același raion, care stătea cu un nou-născut pe brațe abandonat, găsit într-o fâșie forestieră.”, scrie pe site-ul Poliției Republicii Moldova.

Cei care au găsit bebeluşul mărturisesc faptul că plânsetul disperat al copilului i-au atras atenţia: „Inițial credeam că e cineva cu copilul, ne enervam pentru că nu înțelegeam cum poți să lași atâta copilul să plângă. Era practic gard de spini se nu se putea vedea nimic. Soția s-a aplecat și a văzut copilul așa cum era născut: cordonul, placenta, pielea uscată.” 

Citeşte şi: Focar de COVID-19 la centre de plasament: Şapte copii şi opt angajaţi, infectaţi

Polițiștii au solicitat imediat intervenția medicilor, copilașul primind toate îngrijirile necesare. Pentru că bebelușul era înfometat, polițiștii au căutat o soluție pentru a fi hrănit. La scurt timp a fost găsită și o mămică care are bebeluș de 5 luni și care a alăptat micuțul abandonat. 

Femeia care l-a alăptat este Lilia Cimpoieș, mamă a doi copii: ”Se vedea că e flămând. Micuțul stătea jos printre spini. Era gol, plângea. În momentul acela gândul mi s-a dus la copiii mei. Ca orice mamă am început a plânge. Nu știu ce mamă poate face așa ceva”, a spus femeia.

Aceasta a comunicat oamenilor legii că, astăzi, în timp ce se afla în câmp „cu ziua” a simțit dureri abdominale. S-a pornit spre casă, dar a mers vreo 30 de metri și a născut pe deal. Din lipsa resurselor financiare și de teama că nu va avea cu ce să îl crească a abandonat micuțul în vița-de-vie. Femeia mai are la întreținere 4 copii minori.”, se menționează în comunicatul Poliției.

Despre cea care a născut copilul, proprietarul terenului unde ea a muncit cu ziua spune că are familie și casă și în ziua respectivă fusese la câmp chiar cu soțul.

Sursă: totuldespremame.ro

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Filmul lunii aprilie propus de MM Stoica: “Are o super distribuție”
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj