Un biolog zboară în jurul lumii într-un avion eco, Pipistrel, de numai 290 kilograme VIDEO

Să faci înconjurul lumii în avion nu mai reprezintă de mult o noutatate, dar să zbori într-un avion ultraușor, de numai 290 de kilograme, iar scopul propus să fie doar acela de a consumă cât mai puțin combustibil reprezintă un exemplu pentru toți cei care s-au hotărât, sau nu, să prețuiască mediul înconjurător.
Romania TV
08 ian. 2012, 12:37
Un biolog zboară în jurul lumii într-un avion eco, Pipistrel, de numai 290 kilograme VIDEO

Slovenul Matevz Lenarcic are 53 de ani, este biolog, alpinist și pilot și a plecat duminică dimineață din Liubliana, capitala Sloveniei, la bordul avionului eco, fabricat de compania slovenă Pipistrel, în intenția de a parcurge în aproximativ 2 luni 100.000 de kilometri.  

El va survola toate continentele lumii, va trece pe deasupra Everestului și a Antarcticii, cât și peste 3 oceane și 120 de parcuri naționale.

Slovenul va măsura gradul de poluare în locuri neexplorate încă

Prima escală o va face în Maroc, a doua, în Senegal și, apoi, va traversa Atlanticul pentru a ajunge în America. Lenarcic va măsură concentrațiile de funingine, aerosoli și dioxid de carbon în regiuni greu accesibile ecologiștilor și va face fotografii din spațiu a căror tematică va fi apa.  

„œVreau să-i fac pe oameni să înțeleagă că această lume este singura care ne-a fost dată și, dacă o vom distruge, noi și copiii noștri o vom pierde pentru totdeauna”, a spus Lenarcic care este un pilot experimentat ce s-a încumetat și în 2004 să înconjoare lumea.  

Compania Pipistrel, premiată, anul trecut,  de NASA

În următoarele săptămâni, biologul se va afla singur la bordul avionului Pipistrel Virus-SW914 și va zbura la o altitudine de 9.000 de metri pentru a consuma cât mai puțin carburant posibil. Avionul sau este fabricat de Pipistrel, vestita companie slovenă specializată în aeronavele ușoare, care a primit anul trecut premiul NASA pentru aviație ecologică.  Citeşte mai mult pe green-report.ro.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Prințesa de Aur își vinde apartamentul. Cum arată locuința din Pitești a cântăreței | FOTO
Fanatik.ro
Președintele din SuperLiga care vrea să renunțe la fotbal și să intre în politică: „Mă gândesc serios”
Capital.ro
Cum se solicită pensia pentru limită de vârstă dacă ați lucrat în mai multe state din UE. Reguli privind calculul, plata și condițiile de acordare
Playtech.ro
Cât curent consumă românii anual. Tabelul care arată cifrele exacte, stăm prost faţă de restul Europei
Adevarul
Inteligența artificială transformă departamentele de resurse umane. Milioane de locuri de muncă ar putea fi afectate
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
Adrian Ilie a dat lovitura! Afacerea care i-a adus mai mulți bani decât contractele din fotbal
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan. Anunț oficial
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România