Un bloc cu 3 etaje s-a prăbușit în Haga, după o explozie. Mai multe persoane sunt căutate sub ruine

Un bloc de locuinţe cu trei etaje s-a surpat parţial la Haga, sâmbătă, din cauza unui incendiu urmat de o explozie. Patru persoane au fost rănite, dar pompierii caută persoane sub dărâmături
Alina Costache
07 dec. 2024, 12:28
Un bloc cu 3 etaje s-a prăbușit în Haga, după o explozie. Mai multe persoane sunt căutate sub ruine

Un bloc din Haga s-a prăbuşit parţial în urma unei explozii. Pompieri caută persoane sub dărâmături în timp ce sting un incendiu care degajă mult fum. Patru persoane rănite au fost transportate la spital, dar pompierii caută şi alte victime sub dărâmături.

”Serviciile de urgenţă sunt pe cale să salveze şi caute persoane şi să lupte împotriva incendiului”, anunţă într-un comunicat pompierii din Haga.

Citeşte şi: Rusia, lovituri aeriene în multe puncte strategice ale Ucrainei. Războiul escaladează lângă graniţele României

Salvatorii nu cunosc numărul persoanelor care se află sub dărâmături şi nici cauza exploziei în acest imobil, situat în apropiere de centrul oraşului.

Un jurnalist AFP aflat la faţa locului a constatat prezenţa a zeci de vehicule ale pompierilor, care luptau împotriva incendiului atât de la sol, cât şi de pe poziţii înalte.

Moloz era împrăştiat pe stradă, iar geamuri au fost sparte de suflul exploziei. Coloane uriaşe de fum se ridicau în aer, lăsând un miros acru în aer.

Citeşte şi: Război în Ucraina. Trupele lui Zelenski au atacat iar podul de la Kerci. Lavrov ameninţă că Rusia este dispusă să folosească orice mijloace în conflict

”Incendiul degajă mult fum. Locuitorii sunt îndemnaţi să închidă ferestrele şi uşile şi să oprească ventilaţia”, au cerut autorităţile.

Primarul Hagăi Jan van Zanen s-a dus la faţa locului pentru a coordona eforturile de salvare, potrivit Regio15.

Primele imagini difuzate de postul public NOS surprind zeci de pompieri luptând împotriva incendiului şi spărgând uşi pentru a intra în imobil.

Echipe de căutare şi salvare specializate în căutarea victimelor catastrofelor naturale se aflau în drum către locul dramei, cu câini de salvare, potrivit NOS.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
”Dacă are asta de la Claudiu Niculescu, se nenorocește”. Diana Munteanu, avertizată de Dan Alexa în legătură cu fiul ei fotbalist
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?