Un bucătar italian stabilit în România critică prețurile exagerate din restaurante: „Serios, 70 de lei o farfurie de paste?”

Bucătarul italian Marco Genna, finalistul competiției MasterChef, a atras atenția asupra prețurilor ridicate din restaurantele din România. Acesta consideră că sumele sunt exagerate, făcând o comparație cu cele din orașele italiene cunoscute.
Alina Costache
24 mart. 2025, 16:24
Un bucătar italian stabilit în România critică prețurile exagerate din restaurante:

Bucătarul italian Marco Genna, finalistul competiției MasterChef, a atras atenția asupra prețurilor ridicate din restaurantele din România. Acesta consideră că sumele sunt exagerate, făcând o comparație cu cele din orașele italiene cunoscute. Cunoscutul bucătar spune că nivelul tarifelor nu corespunde cu puterea de cumpărare a populației și că astfel de costuri ridicate afectează frecvența cu care românii aleg să ia masa în oraș.

„Am auzit de niște prețuri care, sincer, nici în Italia nu sunt așa mari. Spaghete cu fructe de mare la prețuri enorme! Nu glumesc, atenție, nu înseamnă că nu-s bune, dar dacă vrem ca oamenii să iasă mai des la restaurant, trebuie să fie un preț mai abordabil. Eu pot să mi le fac acasă, dar nu toată lumea are această posibilitate. Știi ce zic, nu?” a afirmat Marco Genna în podcastul lui Horia Nasra.

Citește și: ”Efectul Piedone”? Clienții restaurantelor își vor lua mâncarea la pachet în vesela adusă de acasă!

Marco Genna, bucătarul italian șocat de prețurile mâncărurilor în resturantele din România

Întrebat dacă se referă la prețurile din Milano sau Roma, bucătarul a răspuns: „Da, să știi că da! Am ajuns la nivelul ăsta, dar problema e că în România nu avem salariile ca în Italia. Știi ce zic? Nu putem avea aceleași prețuri la restaurante, că ceva lipsește. De ce cred eu asta? Pentru că ce am văzut eu? Sunt prețuri foarte mari pentru o comunitate, pentru o populație unde nu toată lumea își permite să meargă să mănânce la restaurant. Adică serios, 70 de lei o farfurie de paste? Sau 60 de lei paste cu sos de roșii? Nu! Mi se pare că e un pic cam exagerat”, a mai adăugat acesta.

Marco Genna este stabilit de mai mulți ani în Cluj-Napoca și a participat la MasterChef, unde a ajuns în etapa finală. În momentul de față, acesta se ocupă de diverse evenimente culinare și participă la podcasturi.  Din punctul său de vedere, restaurantele din țară trebuie să regândească strategia de prețuri.

Citește și: Inspectorii ANPC au închis unul dintre restaurantele din Parlament, timp de șase luni. Au fost găsite peste 700 de kilograme de carne expirate

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Ce reacție surprinzătoare a avut soția lui Novak Djokovic când a văzut ce a pățit Sorana Cîrstea în Australia. ”Lipsă de respect”
Capital.ro
Vârsta de pensionare se majorează. Ilie Bolojan a anunțat: Pentru toate categoriile. Nu mai au cu cine să fie înlocuiți
Playtech.ro
Cum se va calcula valoarea reală a imobilelor, din 2027. Schimbarea anunțată de Guvern
Adevarul
Imagine nefardată a soldatului român: „Nu are bocanci și ținută corespunzătoare, nu are armă modernă, nu știe să utilizeze drone”
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Prețul la gaze naturale ar putea rămâne plafonat după 1 aprilie. Guvernul analizează opțiunile
stirilekanald.ro
Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day