Un bucureştean care cultiva canabis în judeţul Olt a fost reţinut pentru trafic şi consum de droguri

Un bărbat din București, în grădina căruia polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Olt au descoperit o cultură de canabis, a fost reținut pentru trafic și consum de droguri, urmând să fie prezentat vineri în fața instanței cu propunere de arestare preventivă.
Romania TV
01 sept. 2017, 09:57
Un bucureştean care cultiva canabis în judeţul Olt a fost reţinut pentru trafic şi consum de droguri

La data de 31 august, polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Olt și procurorii DIICOT — Biroul teritorial Olt au efectuat o percheziție domiciliară pe raza comunei Spineni, într-o cauză în care se fac cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de trafic și consum ilicit de droguri de risc„, se precizează într-un comunicat al Inspectoratului General al Poliției Române, transmis vineri AGERPRES.

Conform aceleiași surse, în timpul percheziției a fost descoperită o cultură outdoor de canabis formată din 328 de plante, iar în anexele imobilului au fost găsite aproximativ 10 kilograme de muguri și plante de canabis. De asemenea, au fost descoperite lăzi și alveole în care ar fi fost crescute inițial plantele de canabis, recipiente cu îngrășământ, dispozitive pentru stropire, precum și o pompă cu hidrofor pentru udarea plantelor.

Din cercetări a rezultat că plantele au fost cultivate de un bărbat în vârstă de 29 de ani, cu domiciliul în municipiul București, în vederea comercializării ulterioare.

Față de suspect a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat magistraților Tribunalului Olt cu propunere de arestare preventivă.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gică Hagi schimbă tot la naționala României! A început munca de selecționer: “A vorbit deja cu câțiva jucători!” Când va fi prezentat oficial de FRF
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cine are prioritate când două mașini virează stânga. Situația care creează confuzie în trafic
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj