Un campion olimpic la yachting a murit în timpul unui accident nautic. Avea doar 36 de ani

Navigatorul britanic Andrew Simpson, campion olimpic la Beijing (2008), a încetat din viaţă la vârsta de 36 ani, timpul unui antrenament desfăşurat joi în golful San Francisco, în vederea competiţiei Cupa America, programată în această vară.
Daniel Spătaru
10 mai 2013, 07:27
Un campion olimpic la yachting a murit în timpul unui accident nautic. Avea doar 36 de ani

Campionul olimpic britanic Andrew Simpson a murit joi după ce yachtul ultra-modern al echipei sale s-a răsturnat în golful San Francisco, în timpul unor antrenamente pentru Cupa America.

Simpson fost scos din apă după 10 minute, în ciuda manevrelor de reanimare cardio-respiratorie, nu a mai putut fi salvat, iar medicii au declarat decesul său după alte 20 de minute. Un alt membru al echipajului a fost rănit, însă starea sa nu este gravă. Paza de coastă a marinei americane a relatat că vântul era puţin peste media normală în momentul în care ambarcaţiunea s-a răsturnat. Yachtul poate atinge o viteză de până la 70 km/oră, iar membrii echipajului au raportat mai multe erori, care ar fi trebuit să fie corectate la începutul acestui an.

Andrew Simpson a cucerit aurul olimpic la clasa Star, în anul 2008, iar în 2012, la JO de la Londra, a obţinut medalia de argint.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Florin Prunea, amendat de Pro TV pentru dezvăluirile despre Desafio? Cum a reacționat fostul fotbalist
Capital.ro
Reguli la bloc în 2025. Documentul pentru întreținere care provoacă dispute cu asociația de proprietari. Termenul este 60 de zile
Playtech.ro
Cât va costa impozitul pentru un apartament de 50, 75 sau 90 de mp în Bucureşti: lista sumelor din 2026
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde