Un colos american face concedieri în România, invocând inflația și războiul de la granița cu Ucraina

Compania Ductil, nume de referință în industria sudării din România, cu o tradiție de 55 de ani în producția de electrozi și produse pentru sudură, va face concedieri. Printre motivele invocate se numără efectele războiului din Ucraina, dar și situația economică a țării.
Bianca Bocioacă
08 aug. 2025, 09:42
Un colos american face concedieri în România, invocând inflația și războiul de la granița cu Ucraina
Ductil SA face concedieri în România

Compania Ductil, deținută azi de grupul american Lincoln Electric, lider mondial în domeniul sudării, face concedieri. Va reduce numărul de angajați cu până la 35 de posturi. Dorința de restructurare vine pe fondul efectelor războiului din Ucraina, dar și a îngrijorărilor cu privire la situația economică a României, cu inflație ridicată.

În prezent, compania are 476 de angajați. Decizia arată că angajații concediați vor fi cei care fac parte din cadrul personalului direct și indirect productiv, inclusiv din activitatea comercială și administrativă.

Citește și: Culmea austerităţii: Guvernul anunţă concedieri masive şi reduceri bugetare, însă numărul angajaților la stat a crescut

Gigantul american face concedieri în România

Argumente

  • Contextul economic internațional defavorabil, creat pe fondul războiului din Ucraina care a condus la perturbări importante în lanțul de aprovizionare și la volatilitatea pieței financiare;
  • Situația economică din România – inflația ridicată;
  • Transformările tehnologice;
  • Reorganizarea societății;
  • Reducerea costului cu personalul.

Citește și: Concedieri voluntare înaintea disponibilizărilor forţate, 15% dintre angajaţi trebuie să plece, producţia se reduce cu 30%

Procedura de reducere a numărului de angajați va fi continuată până cel târziu în primul trimestru al anului 2026.

Ductil SA este un nume de referință în industria sudării din România, cu o tradiție de 55 de ani în producția de electrozi și produse pentru sudură. Înființată la Buzău, compania a avut o contribuție semnificativă la dezvoltarea metalurgiei din România.

Anul trecut, compania a avut afaceri de 498,9 milioane lei și un profit net de 20,8 milioane lei, cu 476 de angajați.

Din 2017, compania face parte din grupul american Lincoln Electric, lider mondial în domeniul sudării, care controlează comapnia românească prin filialele din Olanda și Franța.

Ductil produce la Buzău electrozi de sudură, electrozi speciali, SAW, TIG și sârmă tubulară, devenind un furnizor important de soluții complete pentru sudură, incluzând echipamente, consumabile și know-how.

DailyBusiness
Ministrul de externe Serghei Lavrov spune că Rusia nu are intenția de a ataca Europa
Spynews
Prognoza meteo pentru weekend 27 septembrie – 28 septembrie. În ce județe va ploua și în ce regiuni va fi soare
Fanatik.ro
Cine e jucătorul de tenis celebru care l-a lăsat mut de uimire pe Ion Țiriac. ”Acum, când mă vede, își ridică pălăria”
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Dudu Ionescu, fost consilier prezidențial în mandatul lui Iohannis, dezvăluie totul
Playtech.ro
Cât costă un apartament în Dubai, în 2025? La ce să fii atent
Adevarul
Câți bani câștigă un muncitor din Sri Lanka în România. Între realitate și percepție
wowbiz.ro
"Ioana nu este moartă" - Prietenii jurnalistei Ioana Popescu aruncă totul în aer
Economica.net
Anunţ important pentru toţi românii din Marea Britanie - Lege nouă, e obligatoriu
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție incendiară în costum de baie. Imagini fără inhibiții
kanald.ro
Ce valoare vor avea alocațiile în luna octombrie 2025: Anumiți copii vor primi 719 lei
Cancan.ro
Anunț OFICIAL despre moartea Ioanei Popescu, de la Spitalul Sfântul Ioan! Misterul a fost elucidat
iamsport.ro
Florin Prunea a refuzat-o pe Denise Rifai: ”Când se uită în ochii tăi, ești gata. Nu pot”
MediaFlux
Adio, vaccinare gratuită! Lista românilor afectați
stirilekanald.ro
„A fost otrăvită de o mână criminală!” Mama Andreei Cuciuc, declarații șoc la un an de la moartea fetei! „Criminalul să fie pedepsit!”
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor