Un colos din Europa vine în România cu mulți bani: cumpără o companie de tradiție

Irina Dumitrescu
11 feb. 2025, 17:06
Un colos din Europa vine în România cu mulți bani: cumpără o companie de tradiție
imagine cu rol ilustrativ

Compania germană EMO Trans, furnizor de soluții logistice în transport, cu vânzări anuale de peste 1,5 miliarde euro și circa 250 de birouri în 120 de țări, preia compania Air Sea Forwarders (ASF) din România, jucător în industria logistică de peste 30 de ani. ASF, cu sediul în București, furnizează servicii de transport aerian și maritim, brokeraj vamal, depozitare și distribuție

Investiție uriașă în România

Gigantul EMO Trans din Germania, un important furnizor de soluții logistice în domeniul transportului, cu vânzări anuale de peste 1,5 miliarde de euro și aproximativ 250 de birouri în 120 de țări, a achiziționat firma românească Air Sea Forwarders (ASF), activă de mai bine de trei decenii pe piața logisticii. Având sediul în Capitală, ASF oferă servicii de transport aerian și maritim, brokeraj vamal, depozitare și distribuție.

În 2023, ultimul an raportat, colosul a avut afaceri de 27,4 milioane lei și un profit net de 1,7 milioane lei, cu 28 angajați, potrivit Profit.ro. Compania a început să furnizeze servicii profesionale de transport aerian de marfă în Germania, în 1965. De atunci, capacitățile s-au extins pentru a include aproape toate aspectele transportului mondial.

Citește și Fabrica din Bistriţa-Năsăud, cu afaceri de aproape 400 de milioane de lei în 2023, preferă să concedieze sute de angajaţi, decât să accepte investitori

În urmă cu doi ani, ASF a înregistrat o cifră de afaceri de 27,4 milioane lei și un profit net de 1,7 milioane lei, având un număr de 28 de angajați. EMO Trans a început să ofere servicii de transport aerian de marfă în Germania în anul 1965, iar de atunci și-a extins continuu operațiunile, acoperind aproape toate domeniile transportului global.

Vezi și Se vinde întreprinderea de renume din România comunistă. Fabrica a dat faliment

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Un român, pe locul 2 în istoria Cupei Mondiale! Care e capitolul la care legenda din Generația de Aur depășește nume uriașe din istoria fotbalului
Capital.ro
Transportul aerian de cargo crește într-un ritm accelerat. Aeroporturile din București, Cluj și Timișoara domină piața
Playtech.ro
Ce temperatură trebuie setată la aerul condiționat pentru a evita șocul termic. Greșeala pe care mulți români o fac în timpul caniculei
Adevarul
Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Horoscop 22 iunie. Ziua în care se încheie mai multe capitole importante pentru nativi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?