Un contabil al Bisericii Evanghelice din Bucureşti, acuzat că ar fi furat 800.000 lei din casieria instituției

Percheziţii de amploare, miercuri dimineață, acasă la contabilul unui cult religios. Acesta este acuzat că ar fi furat 800 de mii de lei din casieria instituției, potrivit unui comunicat al Poliției Capitalei.
Alina Costache
13 ian. 2021, 11:03
Un contabil al Bisericii Evanghelice din Bucureşti, acuzat că ar fi furat 800.000 lei din casieria instituției

Un contabil al Bisericii Evanghelice din Bucureşti,  acuzat că ar fi furat 800.000 lei. Suspectul ar fi luat această sumă din aprilie 2018 până în noiembrie 2020. Infractorul vizat de anchetă este contabil la Biserica Evanghelică din Capitală, au precizat surse judiciare pentru G4Media.ro.

Un contabil al Bisericii Evanghelice din Bucureşti,  acuzat că ar fi furat 800.000 lei din casieria instituției

Poliţişti ai Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Serviciul Investigarea Criminalităţii Economice din Poliţia Sectorului 1 fac miercuri dimineaţă percheziţii într-un imobil din Capitală într-un dosar de delapidare în care contabilul unui cult bisericesc este suspectat că ar fi luat 800.000 de lei din casieria instituţiei.

Citeşte şi: Cine sunt cele 12 persoane reţinute în dosarul corupţiei din spitale. Fostul şef al Spitalului de Boli Infecţioase Braşov şi managerul Spitalului Municipal Odorheiu Secuiesc, în spatele gratiilor
Audierile se desfăşoară la sediul Serviciului Investigarea Criminalităţii Economice a Sectorului 1. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.

Citeşte şi: Percheziţii DIICOT în cazul unor hoţi care furau din camioane aflate în mers. Poliţişti din Franţa şi Olanda iau parte la operaţiune
„Astăzi, 13.01.2021, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Serviciul Investigarea Criminalității Economice din Poliția Sectorului 1, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, pun în aplicare un mandat de percheziție domiciliară în București și două mandate de aducere într-un dosar privind fapte de delapidare.

Din datele și probelev administrate în cauză a rezultat presupunerea rezonabilă că în perioada aprilie 2018- noiembrie 2020, un barbat, in calitate de contabil al unui cult bisericesc ar fi însușit din casieria instituției suma de 800.000 lei.

Audierile se desfășoară la sediul Serviciului Investigarea Criminalității Economice a Sectorului 1. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1.”, se arată în comunicat.

Citeşte şi: Percheziţii la trei spitale din Braşov, după ce mai mulţi angajaţi au solicitat concedii medicale fictive pe durata stării de urgenţă
 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Meme Stoica a făcut în direct calculele de play-off și de Cupa României. „Poate suporterii vor fi puțin dezamăgiți”. Cum va fi dubla cu Craiova
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Vestea momentului despre Iohannis! Este vorba despre dosarul de un milion de euro, nimeni nu mai credea că...
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
Gigi Becali a fost sfidat la FCSB și a recurs la amenințări: ”Dacă nu mă asculți, nu mai primiți niciun ban până la final”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj