Un credit ascuns de preşedinte

Preşedintele Germaniei, Christian Wulff, şi-a cerut joi scuze pentru că a păstrat tăcerea despre un credit controversat, în valoare de 500.000 de euro.
Romania TV
15 dec. 2011, 20:52
Un credit ascuns de preşedinte

Creditul îi fusese acordat în 2008, când era şeful Guvernului din landul Saxonia Inferioară.
„Recunosc că s-a creat o falsă impresie şi îmi pare rău”, a declarat Christian Wulff într-un comunicat de presă.

Împrumutul îi fusese acordat de soţia unui om de afaceri milionar care îi era prieten personal, pentru a-şi cumpăra o casă.

Ar fi fost mai bine dacă la întrebarea care mi-a fost pusă atunci în Parlamentul Saxoniei Inferioare, aş fi fost mai concret şi aş fi comentat contractul meu privat, pe care nu era nevoie să-l ascund, cu doamna Geerkens„, a continuat el, precizând că, în temeiul „separării funcţiei de persoană”, le va preda unor avocaţi documentele referitoare la contract, pentru a le difuza presei.

Într-o declaraţie dată publicaţiei Suddeutsche Zeitung astăzi (joi, n.r.), Egon Geerkens, soţul femeii care i-a oferit creditul preşedintelui, a ţinut să precizeze că în momentul în care Wulff a primit creditul, el nu mai era om de afaceri, îmbolnăvindu-se de cancer.

Geerkens a dat asigurări că nici nu a profitat vreodată de prietenia de „cel puţin 34 de ani” care îl leagă de preşedinte, chiar dacă l-a însoţit pe Wulff în câteva călătorii peste hotare, pentru care a plătit din buzunarul său toate cheltuielile.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Gigi Becali, anunț crucial despre Florin Tănase: „Poate aduc unul de cinci ori mai bun!”
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
Se schimbă banii în țara noastră. BNR anunță românii cum deosebesc bancnotele noi de cele vechi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?